Volkswagen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum VOLKSWAGEN Forum Strona Główna -> ( Volkswagen Touran ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
el_domenico

Czytelnik



Dołączył: 02 Maj 2011
Posty: 3
Skąd jesteś (miejscowość / region): bydgoszcz
Posiadane auto: golf variant mk5
Piwa: 1/1
Wysłany: Wto 10 Maj 2011, 22:17
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Jarry, wielkie dzięki Smile

Schemat rozkminiłem, trzeba poprowadzić 7 przewodów do przodu auta z czego 4 to zasilanie, 2 do CAN i jeden do czujnika stopu.

Okazało się,że moja wiązka była bardzo fachowo zmotana i wtglądała jak z fabryki, w ostatecznośći okazała się zmotą. "Dziwne" złącze 5cio pinowe, to złocze do lewej lampy, ktoś bardzo starannie zmotał razem kabelki, a później ktoś inny bardzo niestarannie ciachnał całość i wyjął z auta. Zakręciłem się właśnie przez ten zbędny kawałek.
Kolory przewodów w wiązce zgadzają się ze schematem więc będzie raczej "izi".

Po drodze natrafiłem na takie materiały do westfalki i jetta/golf:
http://www.westfalia-automotive.de/fileadmin/templates/pdf/e_anlagen/321/e321600391101-16.pdf
http://www.westfalia-automotive.de/fileadmin/templates/pdf/321-vw/a321630691101-321628.pdf

pozdrawiam
Domel[/url]
Powrót do góry
Jazło

Stały Bywalec



Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 148
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krapkowice woj.Opolskie
Posiadane auto: VW Touran 2.0 AZV 100 kW
Piwa: 1/2
Wysłany: Sro 11 Maj 2011, 08:35
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


A czy to nie jest tak, że łącząc gniazdo przyczepy 13 pinowe ze sterownikiem łączy się np. pin nr 1 z gniazda z pinem nr 1 sterownika? Chciałbym zamontować hak tzn. mechanicznie ale że by nie zdejmować 2 razy zderzaka połączyłbym gniazdo ze sterownikiem a potem może jakiś elektryk by się odważył Smile. Jak na razie to wszędzie gdzie montują haki to na hasło sterownik org. nie dziękuję. Montujemy na swoich uniwersalnych.
_________________
Jazło
Powrót do góry
el_domenico

Czytelnik



Dołączył: 02 Maj 2011
Posty: 3
Skąd jesteś (miejscowość / region): bydgoszcz
Posiadane auto: golf variant mk5
Piwa: 1/1
Wysłany: Sro 11 Maj 2011, 08:54
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Na schematach pokazanych w manualu Jarrego masz wskazany "kolcek" z opisem U10, to jest gniazdo 13 pin do przyczepy, "klocek" J345 to z kolei moduł przyczepy, przy każdym przewodzie na schemacie masz np. "T16i/16" czytasz to jako złącze 16 pinowe, pin 16, "T12m/1" - złącze 12 pinowe, pin 1, itd. Co do samego złącza 13 pin, moje złącze ma inną numerację styków niż numeracje w manualach, także trzeba uważać. Jak będę miał chwilę i dostęp do wiązki, to wstawię fotkę przyłączeń złącza 16pin z modułu i gniazda 13 pin.

pozdr.
Domel[/img]
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
Jazło

Stały Bywalec



Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 148
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krapkowice woj.Opolskie
Posiadane auto: VW Touran 2.0 AZV 100 kW
Piwa: 1/2
Wysłany: Sro 11 Maj 2011, 09:55
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Oo widzisz. Wielkie dzięki, przynajmniej wyklarowałeś mi jak to czytać. Zastanawiam się tylko który z tych schematów zastosować. Ja mam właśnie ten sterownik z 3 gniazdami ale ponoć używane są tylko 2 czyli 14 i 6 pin.
_________________
Jazło
Powrót do góry
Jazło

Stały Bywalec



Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 148
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krapkowice woj.Opolskie
Posiadane auto: VW Touran 2.0 AZV 100 kW
Piwa: 1/2
Wysłany: Pią 13 Maj 2011, 08:25
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Mechanicznie hak założony. Teraz jeszcze połączenie sterownika z gniazdem i samochodem. Byłem u elektryka pokazując mu schemat. Stwierdził że to jakiś dziwny schemat i że będzie ciężko. Elektronik zaś powiedział że takiego jeszcze nigdy nie widział i że na schemacie to powinno być pin 1 do pina 1 itd. Smile. Postanowiłem sam spróbować ale nie wiem czy sobie poradzę. Zamierzam skorzystać ze schematu Jarrego oznaczonego 11.2003. Mój Touran jest z 12.2003r. Jak źle podłącze to jakich spustoszeń muszę się spodziewać? Wyprowadziłem z gniazda 14 kabli. Pewnie wszystkie nie będą wykorzystane ale lepiej mieć i nie potrzebować jak potrzebować i nie mieć. Opierając się na rysunku gniazda przyczepy 13 pin będę próbował teraz wpiąć do wtyczki 14 pinowej. Może ktoś potrafi czytać ten schemat i może mi nie co pomóc. Po wskazówkach el_domenico odnajduję 7 kabli które mogę połączyć. Nie bardzo wiem co z resztą . Na wtyczce pozostaje jeszcze 7. Dzwoniłem jeszcze dziś do gościa który montuje haki mi. do Tourana. Jak mu powiedziałem co i jak stwierdził ze on się nie podejmuje. Jak podłącza to kpl. oryginalne wiązki i nie ma problemu. Coś się wszyscy dziwnie boją.
_________________
Jazło
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pią 13 Maj 2011, 08:25
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
jarry

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 289
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: TOURAN HL 2.0 BKD DSG 2005
Piwa: 292/6
Wysłany: Pią 13 Maj 2011, 11:40
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Moim skromnym zdaniem trafiasz na d..y a nie elektryków Wink Nie poddawaj się i szukaj takiego elektryka który odpowie ci że nie widzi żadnych trudności Smile

Może jakieś technikum elektryczne masz w pobliżu? Podjedź i poproś takiego bardziej lotnego ucznia z I klasy to ci wyklaruje a może nawet za mały pieniądz wszystko podłączy Smile

Oczywiście elektryk z zakładem jest o tyle lepszy że przynajmniej w teorii możesz w razie jakiegoś uszkodzenia żądać odszkodowania/naprawy. Przy uczniu raczej skończy się na PRZEPRASZAM.

W Łodzi bym ci kilku elektryków mógł polecić...
_________________
pozdrawiam, jarry

Touran - Leksykon | Webasto - rozbudowa - problemy | Światła dzienne - kodowanie | Wymiana licznika MFA+ FIS
Powrót do góry
gadu-gadu skype status
Jazło

Stały Bywalec



Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 148
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krapkowice woj.Opolskie
Posiadane auto: VW Touran 2.0 AZV 100 kW
Piwa: 1/2
Wysłany: Sob 14 Maj 2011, 07:52
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Zdaje się że i ja w końcu rozszyfrowałem jak połączyć mój nieszczęsny hak. Okazuje się że schemat Jarrego jest spoko. Trzeba było poświęcić mu trochę czasu. Dziś zamierzam skończyć instalacje i wszystko podłączyć. Nie bardzo tylko wiem jak zakodować hak vscanem. Udało mi się zdobyć spolszczoną wersje tego schematu.
_________________
Jazło
Powrót do góry
Jazło

Stały Bywalec



Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 148
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krapkowice woj.Opolskie
Posiadane auto: VW Touran 2.0 AZV 100 kW
Piwa: 1/2
Wysłany: Nie 15 Maj 2011, 00:10
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Podłączyłem już prawie wszystko. Niestety natrafiłem na problem i pewnie banalny ale to mnie powstrzymało. Nie mogę znaleźć szyny - sterownika can gdzie trzeba wpiąć dwa kabelki. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć gdzie tego szukać. Znalazłem jedynie sterownik gateway I myśle że to jest właśnie to. Wywnioskowałem że do niego wchodzi 20 pinowy wtyk w czerwonej osłonie w który trzeba wpiąć kabelki z cana w piny 5 i 15. Czy dobrze myślę? I pozostaje jeszcze czujnik stopu. Myślę że kabelek powinienem wpiąć w pin nr 4. Czy może ktoś to potwierdzić?
_________________
Jazło
Powrót do góry
Jazło

Stały Bywalec



Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 148
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krapkowice woj.Opolskie
Posiadane auto: VW Touran 2.0 AZV 100 kW
Piwa: 1/2
Wysłany: Pon 16 Maj 2011, 16:47
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Ok temat haka już uważam za zamknięty. Udało mi się dziś wszystko połączyć do kupy i o dziwo nawet działa Smile. Tak więc mam gniazdo 13 pinowe. Wielkie dzięki wszystkim za pomoc i doradztwo.
_________________
Jazło
Powrót do góry
jarry

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 289
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: TOURAN HL 2.0 BKD DSG 2005
Piwa: 292/6
Wysłany: Pon 16 Maj 2011, 19:34
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


No to gratulacje - najważniejsze że działa i że dałeś radę Smile

Teraz możesz opowiedzieć czego ci brakowało w manualu najbardziej i póki jesteś na bieżąco można coś do niego dopisać.
_________________
pozdrawiam, jarry

Touran - Leksykon | Webasto - rozbudowa - problemy | Światła dzienne - kodowanie | Wymiana licznika MFA+ FIS
Powrót do góry
gadu-gadu skype status
Jazło

Stały Bywalec



Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 148
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krapkowice woj.Opolskie
Posiadane auto: VW Touran 2.0 AZV 100 kW
Piwa: 1/2
Wysłany: Wto 17 Maj 2011, 09:23
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Myślę że o wiele sprawniej poszło by mi gdybym miał jeszcze informacje na temat gdzie i w jaki sposób podłączyć stały + i to było by warto umieścić w manualu, tzn. że trzeba odkręcić aku, itp. i że ma on być wpięty w przyłącze w komorze silnika, oraz gdzie dokładnie należy wpiąć skręcone kabelki can. W moim przypadku nawet elektromechanik nie wiedział. Wywnioskowałem ze schematu że tylko Geteway ma 20 pinową wtyczkę i tam też wpiąłem oba kable dolutowując je do pinu 5 i 15. Na koniec samo zakodowanie. Nie wiem czy moim Vscanem sie da bo mi sie nie udało. Pojechałem do gościa na komputer boscha i on odhaczył w nim dodaj hak i było już ok. Zdiagnozował uszkodzenie sterownika Airbag i wziął 50 zł Smile Znając ceny montażu haka do tourana, ceny oryginalnych wiązek ze sterownikiem do mojego rocznika oraz po tym jak 2 elektryków i 1 elektronik robili wielkie oczy widząc schemat jestem zadowolony ze udało mi się wykonać wszystko samemu inwestując 900zł za wszystko już ze stacją diagnostyczną. I tu uwaga. Nawet komputer ze stacji diagnostycznej nie jest w stanie sprawdzić czy gniazdo poprawnie działanie. Wychodziło że za słabe napięcie i że nie działa. Na oryginalnym sterowniku musi mieć obciążenie. Samochód wykrywa podpięcie przyczepy i uaktywnia odpowiednie funkcje. Inaczej nie puszcza sygnału do gniazda 13 pin.
_________________
Jazło
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
Turanek

Auto Maniak



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1349
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubuskie
Posiadane auto: 2xTouran '08,'11 BXE,CFH
Piwa: 94/6
Wysłany: Wto 17 Maj 2011, 22:38
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Jazło napisał:
... Na oryginalnym sterowniku musi mieć obciążenie. Samochód wykrywa podpięcie przyczepy i uaktywnia odpowiednie funkcje. Inaczej nie puszcza sygnału do gniazda 13 pin.

Jest to bodajże napisane w instrukcji. Z tego też powodu odpadają przyczepy na lampach ledowych, no chyba że z rezystorami.
_________________
Pozdrawiam
Turanek morderator Smile
ZPA
Powrót do góry
Jazło

Stały Bywalec



Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 148
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krapkowice woj.Opolskie
Posiadane auto: VW Touran 2.0 AZV 100 kW
Piwa: 1/2
Wysłany: Nie 29 Maj 2011, 08:01
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Robert podaj mi jeszcze raz maila to wyślę ci schemat po polsku i będziesz mógł dodać do manuala.
_________________
Jazło
Powrót do góry
bodziuPL

Czytelnik



Dołączył: 19 Lip 2011
Posty: 3
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łużna
Posiadane auto: VW Touran 1.9 TDI 2003
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 19 Lip 2011, 11:29
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Witam

mam problem z gniazdem na światła do przyczepki. Mam Tourana 1.9 TDI HIGH z 2003 i od nowości miał hak. Auto sprowadzone z Niemiec rok temu.
Haka nie używałem. Był ściągnięty. Teraz kiedy zrobiłem kolo przyczepki i ją podpiąłem światła nie działają. Gniazdo ma 13 wejść. Mam przejściówkę na 7. Najpierw sprawdziłem gniazdo. Były styki zaśniedziałe ale dalej nic. Dziś rozebrałem bok wewnątrz bagażnika i sprawdziłem przy sterowniku(nie wiem czy dobrze nazwałem) to jest tylko jeden kierunkowskaz i hamulec.
Powrót do góry
gadu-gadu skype status
MatCNG

Czytelnik



Dołączył: 01 Sie 2011
Posty: 7
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: VW Touran EcoFuel 2,0 '06
Piwa: 0/1
Wysłany: Nie 25 Wrz 2011, 22:40
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Witam,
Jestem nowy Wink czytam ten post i próbuję dojść do ładu Smile. Chodzi o to że moje autko jest z początku 2006 a kolega Jarry swój manual skończył na 2005 i mam pytanie który schemat zastosować. Niby proste od 2005, ale mam dylemat o tuż kolega Turanek napisał ( nie wiem jak wklejać cytaty ;( ale się nauczę ) że są trzy rodzaje sterowników 3 kostki to są te starsze a najnowszy jest z 2 kostkami. I tu mój problem otóż w schemacie z od 2005 użyto 3 kostkowego modułu a początku mauala od 2004 - 2 kostkowego. I co teraz ?
Który schemat ??????? Question
Dodam że moje autko jest fizycznie przed liftem.

Pozdro Wink
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum VOLKSWAGEN Forum Strona Główna -> ( Volkswagen Touran ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 9 z 10
Ogłoszenia sprzedaży - Volkswagen Touran »

Opinie o samochodach Volkswagen Touran - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Volkswagen Touran ) Porady, problemy techniczne


VolkswagenGolf

16 500

2006r.

298 000 km

lubelskie

VolkswagenPassat

6 990

1999r.

209 000 km

wielkopolskie

VolkswagenT-Roc

87 300

2020r.

32 659 km

podkarpackie

VolkswagenPassat

14 990

2009r.

247 590 km

pomorskie

VolkswagenGolf

58 900

2020r.

83 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Forum VW Polo Squad   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System