Volkswagen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum VOLKSWAGEN Forum Strona Główna -> ( Volkswagen Touran ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
el_domenico

Czytelnik



Dołączył: 02 Maj 2011
Posty: 3
Skąd jesteś (miejscowość / region): bydgoszcz
Posiadane auto: golf variant mk5
Piwa: 1/1
Wysłany: Wto 10 Maj 2011, 22:17
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Jarry, wielkie dzięki Smile

Schemat rozkminiłem, trzeba poprowadzić 7 przewodów do przodu auta z czego 4 to zasilanie, 2 do CAN i jeden do czujnika stopu.

Okazało się,że moja wiązka była bardzo fachowo zmotana i wtglądała jak z fabryki, w ostatecznośći okazała się zmotą. "Dziwne" złącze 5cio pinowe, to złocze do lewej lampy, ktoś bardzo starannie zmotał razem kabelki, a później ktoś inny bardzo niestarannie ciachnał całość i wyjął z auta. Zakręciłem się właśnie przez ten zbędny kawałek.
Kolory przewodów w wiązce zgadzają się ze schematem więc będzie raczej "izi".

Po drodze natrafiłem na takie materiały do westfalki i jetta/golf:
http://www.westfalia-automotive.de/fileadmin/templates/pdf/e_anlagen/321/e321600391101-16.pdf
http://www.westfalia-automotive.de/fileadmin/templates/pdf/321-vw/a321630691101-321628.pdf

pozdrawiam
Domel[/url]
Powrót do góry
Jazło

Stały Bywalec



Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 148
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krapkowice woj.Opolskie
Posiadane auto: VW Touran 2.0 AZV 100 kW
Piwa: 1/2
Wysłany: Sro 11 Maj 2011, 08:35
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


A czy to nie jest tak, że łącząc gniazdo przyczepy 13 pinowe ze sterownikiem łączy się np. pin nr 1 z gniazda z pinem nr 1 sterownika? Chciałbym zamontować hak tzn. mechanicznie ale że by nie zdejmować 2 razy zderzaka połączyłbym gniazdo ze sterownikiem a potem może jakiś elektryk by się odważył Smile. Jak na razie to wszędzie gdzie montują haki to na hasło sterownik org. nie dziękuję. Montujemy na swoich uniwersalnych.
_________________
Jazło
Powrót do góry
el_domenico

Czytelnik



Dołączył: 02 Maj 2011
Posty: 3
Skąd jesteś (miejscowość / region): bydgoszcz
Posiadane auto: golf variant mk5
Piwa: 1/1
Wysłany: Sro 11 Maj 2011, 08:54
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Na schematach pokazanych w manualu Jarrego masz wskazany "kolcek" z opisem U10, to jest gniazdo 13 pin do przyczepy, "klocek" J345 to z kolei moduł przyczepy, przy każdym przewodzie na schemacie masz np. "T16i/16" czytasz to jako złącze 16 pinowe, pin 16, "T12m/1" - złącze 12 pinowe, pin 1, itd. Co do samego złącza 13 pin, moje złącze ma inną numerację styków niż numeracje w manualach, także trzeba uważać. Jak będę miał chwilę i dostęp do wiązki, to wstawię fotkę przyłączeń złącza 16pin z modułu i gniazda 13 pin.

pozdr.
Domel[/img]
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
Jazło

Stały Bywalec



Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 148
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krapkowice woj.Opolskie
Posiadane auto: VW Touran 2.0 AZV 100 kW
Piwa: 1/2
Wysłany: Sro 11 Maj 2011, 09:55
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Oo widzisz. Wielkie dzięki, przynajmniej wyklarowałeś mi jak to czytać. Zastanawiam się tylko który z tych schematów zastosować. Ja mam właśnie ten sterownik z 3 gniazdami ale ponoć używane są tylko 2 czyli 14 i 6 pin.
_________________
Jazło
Powrót do góry
Jazło

Stały Bywalec



Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 148
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krapkowice woj.Opolskie
Posiadane auto: VW Touran 2.0 AZV 100 kW
Piwa: 1/2
Wysłany: Pią 13 Maj 2011, 08:25
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Mechanicznie hak założony. Teraz jeszcze połączenie sterownika z gniazdem i samochodem. Byłem u elektryka pokazując mu schemat. Stwierdził że to jakiś dziwny schemat i że będzie ciężko. Elektronik zaś powiedział że takiego jeszcze nigdy nie widział i że na schemacie to powinno być pin 1 do pina 1 itd. Smile. Postanowiłem sam spróbować ale nie wiem czy sobie poradzę. Zamierzam skorzystać ze schematu Jarrego oznaczonego 11.2003. Mój Touran jest z 12.2003r. Jak źle podłącze to jakich spustoszeń muszę się spodziewać? Wyprowadziłem z gniazda 14 kabli. Pewnie wszystkie nie będą wykorzystane ale lepiej mieć i nie potrzebować jak potrzebować i nie mieć. Opierając się na rysunku gniazda przyczepy 13 pin będę próbował teraz wpiąć do wtyczki 14 pinowej. Może ktoś potrafi czytać ten schemat i może mi nie co pomóc. Po wskazówkach el_domenico odnajduję 7 kabli które mogę połączyć. Nie bardzo wiem co z resztą . Na wtyczce pozostaje jeszcze 7. Dzwoniłem jeszcze dziś do gościa który montuje haki mi. do Tourana. Jak mu powiedziałem co i jak stwierdził ze on się nie podejmuje. Jak podłącza to kpl. oryginalne wiązki i nie ma problemu. Coś się wszyscy dziwnie boją.
_________________
Jazło
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pią 13 Maj 2011, 08:25
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
jarry

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 289
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: TOURAN HL 2.0 BKD DSG 2005
Piwa: 292/6
Wysłany: Pią 13 Maj 2011, 11:40
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Moim skromnym zdaniem trafiasz na d..y a nie elektryków Wink Nie poddawaj się i szukaj takiego elektryka który odpowie ci że nie widzi żadnych trudności Smile

Może jakieś technikum elektryczne masz w pobliżu? Podjedź i poproś takiego bardziej lotnego ucznia z I klasy to ci wyklaruje a może nawet za mały pieniądz wszystko podłączy Smile

Oczywiście elektryk z zakładem jest o tyle lepszy że przynajmniej w teorii możesz w razie jakiegoś uszkodzenia żądać odszkodowania/naprawy. Przy uczniu raczej skończy się na PRZEPRASZAM.

W Łodzi bym ci kilku elektryków mógł polecić...
_________________
pozdrawiam, jarry

Touran - Leksykon | Webasto - rozbudowa - problemy | Światła dzienne - kodowanie | Wymiana licznika MFA+ FIS
Powrót do góry
gadu-gadu skype status
Jazło

Stały Bywalec



Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 148
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krapkowice woj.Opolskie
Posiadane auto: VW Touran 2.0 AZV 100 kW
Piwa: 1/2
Wysłany: Sob 14 Maj 2011, 07:52
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Zdaje się że i ja w końcu rozszyfrowałem jak połączyć mój nieszczęsny hak. Okazuje się że schemat Jarrego jest spoko. Trzeba było poświęcić mu trochę czasu. Dziś zamierzam skończyć instalacje i wszystko podłączyć. Nie bardzo tylko wiem jak zakodować hak vscanem. Udało mi się zdobyć spolszczoną wersje tego schematu.
_________________
Jazło
Powrót do góry
Jazło

Stały Bywalec



Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 148
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krapkowice woj.Opolskie
Posiadane auto: VW Touran 2.0 AZV 100 kW
Piwa: 1/2
Wysłany: Nie 15 Maj 2011, 00:10
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Podłączyłem już prawie wszystko. Niestety natrafiłem na problem i pewnie banalny ale to mnie powstrzymało. Nie mogę znaleźć szyny - sterownika can gdzie trzeba wpiąć dwa kabelki. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć gdzie tego szukać. Znalazłem jedynie sterownik gateway I myśle że to jest właśnie to. Wywnioskowałem że do niego wchodzi 20 pinowy wtyk w czerwonej osłonie w który trzeba wpiąć kabelki z cana w piny 5 i 15. Czy dobrze myślę? I pozostaje jeszcze czujnik stopu. Myślę że kabelek powinienem wpiąć w pin nr 4. Czy może ktoś to potwierdzić?
_________________
Jazło
Powrót do góry
Jazło

Stały Bywalec



Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 148
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krapkowice woj.Opolskie
Posiadane auto: VW Touran 2.0 AZV 100 kW
Piwa: 1/2
Wysłany: Pon 16 Maj 2011, 16:47
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Ok temat haka już uważam za zamknięty. Udało mi się dziś wszystko połączyć do kupy i o dziwo nawet działa Smile. Tak więc mam gniazdo 13 pinowe. Wielkie dzięki wszystkim za pomoc i doradztwo.
_________________
Jazło
Powrót do góry
jarry

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 289
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: TOURAN HL 2.0 BKD DSG 2005
Piwa: 292/6
Wysłany: Pon 16 Maj 2011, 19:34
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


No to gratulacje - najważniejsze że działa i że dałeś radę Smile

Teraz możesz opowiedzieć czego ci brakowało w manualu najbardziej i póki jesteś na bieżąco można coś do niego dopisać.
_________________
pozdrawiam, jarry

Touran - Leksykon | Webasto - rozbudowa - problemy | Światła dzienne - kodowanie | Wymiana licznika MFA+ FIS
Powrót do góry
gadu-gadu skype status
Jazło

Stały Bywalec



Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 148
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krapkowice woj.Opolskie
Posiadane auto: VW Touran 2.0 AZV 100 kW
Piwa: 1/2
Wysłany: Wto 17 Maj 2011, 09:23
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Myślę że o wiele sprawniej poszło by mi gdybym miał jeszcze informacje na temat gdzie i w jaki sposób podłączyć stały + i to było by warto umieścić w manualu, tzn. że trzeba odkręcić aku, itp. i że ma on być wpięty w przyłącze w komorze silnika, oraz gdzie dokładnie należy wpiąć skręcone kabelki can. W moim przypadku nawet elektromechanik nie wiedział. Wywnioskowałem ze schematu że tylko Geteway ma 20 pinową wtyczkę i tam też wpiąłem oba kable dolutowując je do pinu 5 i 15. Na koniec samo zakodowanie. Nie wiem czy moim Vscanem sie da bo mi sie nie udało. Pojechałem do gościa na komputer boscha i on odhaczył w nim dodaj hak i było już ok. Zdiagnozował uszkodzenie sterownika Airbag i wziął 50 zł Smile Znając ceny montażu haka do tourana, ceny oryginalnych wiązek ze sterownikiem do mojego rocznika oraz po tym jak 2 elektryków i 1 elektronik robili wielkie oczy widząc schemat jestem zadowolony ze udało mi się wykonać wszystko samemu inwestując 900zł za wszystko już ze stacją diagnostyczną. I tu uwaga. Nawet komputer ze stacji diagnostycznej nie jest w stanie sprawdzić czy gniazdo poprawnie działanie. Wychodziło że za słabe napięcie i że nie działa. Na oryginalnym sterowniku musi mieć obciążenie. Samochód wykrywa podpięcie przyczepy i uaktywnia odpowiednie funkcje. Inaczej nie puszcza sygnału do gniazda 13 pin.
_________________
Jazło
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
Turanek

Auto Maniak



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1349
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubuskie
Posiadane auto: 2xTouran '08,'11 BXE,CFH
Piwa: 94/6
Wysłany: Wto 17 Maj 2011, 22:38
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Jazło napisał:
... Na oryginalnym sterowniku musi mieć obciążenie. Samochód wykrywa podpięcie przyczepy i uaktywnia odpowiednie funkcje. Inaczej nie puszcza sygnału do gniazda 13 pin.

Jest to bodajże napisane w instrukcji. Z tego też powodu odpadają przyczepy na lampach ledowych, no chyba że z rezystorami.
_________________
Pozdrawiam
Turanek morderator Smile
ZPA
Powrót do góry
Jazło

Stały Bywalec



Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 148
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krapkowice woj.Opolskie
Posiadane auto: VW Touran 2.0 AZV 100 kW
Piwa: 1/2
Wysłany: Nie 29 Maj 2011, 08:01
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Robert podaj mi jeszcze raz maila to wyślę ci schemat po polsku i będziesz mógł dodać do manuala.
_________________
Jazło
Powrót do góry
bodziuPL

Czytelnik



Dołączył: 19 Lip 2011
Posty: 3
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łużna
Posiadane auto: VW Touran 1.9 TDI 2003
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 19 Lip 2011, 11:29
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Witam

mam problem z gniazdem na światła do przyczepki. Mam Tourana 1.9 TDI HIGH z 2003 i od nowości miał hak. Auto sprowadzone z Niemiec rok temu.
Haka nie używałem. Był ściągnięty. Teraz kiedy zrobiłem kolo przyczepki i ją podpiąłem światła nie działają. Gniazdo ma 13 wejść. Mam przejściówkę na 7. Najpierw sprawdziłem gniazdo. Były styki zaśniedziałe ale dalej nic. Dziś rozebrałem bok wewnątrz bagażnika i sprawdziłem przy sterowniku(nie wiem czy dobrze nazwałem) to jest tylko jeden kierunkowskaz i hamulec.
Powrót do góry
gadu-gadu skype status
MatCNG

Czytelnik



Dołączył: 01 Sie 2011
Posty: 7
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: VW Touran EcoFuel 2,0 '06
Piwa: 0/1
Wysłany: Nie 25 Wrz 2011, 22:40
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Witam,
Jestem nowy Wink czytam ten post i próbuję dojść do ładu Smile. Chodzi o to że moje autko jest z początku 2006 a kolega Jarry swój manual skończył na 2005 i mam pytanie który schemat zastosować. Niby proste od 2005, ale mam dylemat o tuż kolega Turanek napisał ( nie wiem jak wklejać cytaty ;( ale się nauczę ) że są trzy rodzaje sterowników 3 kostki to są te starsze a najnowszy jest z 2 kostkami. I tu mój problem otóż w schemacie z od 2005 użyto 3 kostkowego modułu a początku mauala od 2004 - 2 kostkowego. I co teraz ?
Który schemat ??????? Question
Dodam że moje autko jest fizycznie przed liftem.

Pozdro Wink
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum VOLKSWAGEN Forum Strona Główna -> ( Volkswagen Touran ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 9 z 10
Ogłoszenia sprzedaży - Volkswagen Touran »

Opinie o samochodach Volkswagen Touran - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Volkswagen Touran ) Porady, problemy techniczne


VolkswagenTouran

28 990

2011r.

207 000 km

wielkopolskie

VolkswagenGolf

78 000

2017r.

123 331 km

pomorskie

VolkswagenPassat

79 900

2018r.

83 000 km

mazowieckie

VolkswagenArteon

134 800

2019r.

128 000 km

mazowieckie

VolkswagenGolf Plus

16 900

2007r.

221 000 km

lubelskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Forum VW Polo Squad   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System