Volkswagen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum VOLKSWAGEN Forum Strona Główna -> ( Volkswagen Touran ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pawel3001

Debiutant



Dołączył: 24 Gru 2008
Posty: 19
Skąd jesteś (miejscowość / region): Sadlinki
Posiadane auto: vw touran HIGH-LINE 2.0TDI 2004rok
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 06 Kwi 2009, 14:04
Temat postu:

Chcę zalożyć hak holowniczy


kupilem hak holowniczy orginalny z wypinaną kulą i mam pytanie ,czy duzo roboty jest z zalozeniem tego haka i jak podlączyc instalacje elektryczną. Pozdrawiam.Pawel
Powrót do góry
skype status
nordjp

Stały Bywalec



Dołączył: 26 Lis 2008
Posty: 190
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdańsk
Posiadane auto: Peugeot 508 2,0 hdi, 308 III 1,6hdi, 208
Piwa: 8/1
Wysłany: Pon 06 Kwi 2009, 15:25
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


HAK HOLOWNICZY
Wymagania montażowe : wymiana belki tylnego zderzaka na belkę z gnizdem do tej, jak to nazywasz kuli, podłączenie do instalacji poprzez sterownik do przyczepy - trzeba zakupić ( alternatywnie stosuje się zestaw przekaźników, mają to w zakładach montażu haków)
wycięcie w dole zderzaka miejsca na hak. Dla formalności wymagane jest badanie techniczne w uprawnionej stacji diagnostycznej.
Powyższe ćwiczyłem ze swoim Tournem.

_________________
nord
Powrót do góry
Turanek

Auto Maniak



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1349
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubuskie
Posiadane auto: 2xTouran '08,'11 BXE,CFH
Piwa: 94/6
Wysłany: Pon 06 Kwi 2009, 20:14
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Witaj,
zanim zabierzesz się do montażu, to wybierz rozwiązanie: 1. Zakup oryginalnego sterownika; 2. Nieorginalny sterownik np. jeden z takich.
Do oryginalnego trzeba pociągnąć od skrzynki bezpieczników dwa lub trzy kable zasilania (w zależności, czy chcesz mieć dodatkowe zasilanie - dla gniazda 13 pin), kabel od włącznika stopu i skręcone dwa przewody do szyny CAN. Dodatkowo potrzebne są dwie wtyczki do modułu sterownika i schemat podłączenia (w ASO mają taki, różni się nieco w zależności od rocznika Tourana).
Do nieoryginalnego potrzeba właściwie tylko jeden zasilający, ale za to trzeba się dobierać do kabli z lamp.
Sprawy mechaniczne: Do haka oryginalnie jest inny hokej pod zderzak. Różni się wycięciem pod klapkę i zgrzaną z nim ramką utrzymującą klapkę i zapewniającą stabilność kształtu hokeja. Ta ramka nie jest osobną częścią zamienną. Ja zrobiłem tak: wylicytowałem hokej pod hak (strasznie nędznie wyglądał) i poprosiłem sprzedawcę aby oderwał (odciął) ostrożnie ramkę. Wyciąłem otwór w swoim hokeju - linia cięcia jest zaznaczona na nim Smile , później cztery małe nity, a główki pomalowałem na czarno. Klapkę dokupiłem nową 1T0.807.397 nie była droga.
Montowanie haka: Zdjąć tylne lampy (pod nimi są śruby zderzaka). Ściągnąć chlapacze i odkręcić wkręty w nadkolach i odbezpieczyć łączniki w górnym rogu zderzaka z błotnikiem. Następnie śruby od dołu mocujące hokej do nadwozia. Najlepiej we dwie osoby ściągnąć zderzak z hokejem. Odkręcić belkę - jeśli masz oryginalne czujki parkowania to masz belkę kształtem taką jak hak. W przeciwnym przypadku belka jest z profilowanej blachy i masz 4 śruby z prawej i 3 z lewej strony. Górne śruby (2 z prawej i 1 z lewej) wkręcasz ponownie, żeby uszczelnić nadwozie (otwory są przelotowe do wnętrza bagażnika).
Do mocowania haka potrzebne są śruby M10 bodajże (jak masz te pierwszą belkę, to ich nie potrzebujesz kupować Razz ).
Pozostaje założyć belkę haka, podłączyć wtyczki, podłączyć się pod VAG'a (przy oryginalnym sterowniku) i zgłosić w sterowniku Gateway, że jest dodany sterownik haka. Na koniec sprawdzić testerem czy symulowane nim światła przyczepy działają.
_________________
Pozdrawiam
Turanek morderator Smile
ZPA
Powrót do góry
radek85

Stały Bywalec



Dołączył: 02 Sty 2009
Posty: 104
Skąd jesteś (miejscowość / region): LIMANOWA
Posiadane auto: vw touran 2.0 TDI 103kw 140kM BKD 2004
Piwa: 3/2
Wysłany: Pon 06 Kwi 2009, 20:27
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


a jaki jest calkowity koszt zamontowania haka?
Powrót do góry
skype status
rafficz

Auto Maniak



Dołączył: 14 Kwi 2008
Posty: 1888
Skąd jesteś (miejscowość / region): RSR
Posiadane auto: AUDI TDI 1Z
Piwa: 70/0
Wysłany: Wto 07 Kwi 2009, 14:10
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Min. 100zł.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Wto 07 Kwi 2009, 14:10
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
radek85

Stały Bywalec



Dołączył: 02 Sty 2009
Posty: 104
Skąd jesteś (miejscowość / region): LIMANOWA
Posiadane auto: vw touran 2.0 TDI 103kw 140kM BKD 2004
Piwa: 3/2
Wysłany: Wto 07 Kwi 2009, 19:28
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


ale chodzi mi o zakup i montaz przez jakiegos mechanika
no i jeszcze legalizacja?i to chyba juz wszystkie koszty
Powrót do góry
skype status
pawel3001

Debiutant



Dołączył: 24 Gru 2008
Posty: 19
Skąd jesteś (miejscowość / region): Sadlinki
Posiadane auto: vw touran HIGH-LINE 2.0TDI 2004rok
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 08 Kwi 2009, 11:17
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Witam. dzięki za podpowiedz ,troche to skąplikowane .pozdrawiam.Pawel
Powrót do góry
skype status
vwmaniak

Czytelnik



Dołączył: 08 Kwi 2009
Posty: 5

Posiadane auto: Touran 1.9 TDI AVQ 2004 Trendline
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 08 Kwi 2009, 16:44
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


witam wszystkich
kupiłem na allegro oryginalny hak razem ze sterownikiem. dorobiłem według schematu z elsy wiązke do bezpieczników. wkodowałem informację o nowym sterowniku w GAtewayu ale mama problem z wkodowaniem haka do bordnetz. nie przyjmuje mi nowego kodowanie. używam VAG Coma. Co moze być tego powodem ? myślę że albo mój Bordnetz nie obsługuje haka , albo moim sprzętem nie da się go przekodować. Ale np. światła skandynawskie, czy 2 przeciwmgłowe z tyłu łyka bez problemu.
będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi. pozdrawiam
Powrót do góry
Turanek

Auto Maniak



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1349
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubuskie
Posiadane auto: 2xTouran '08,'11 BXE,CFH
Piwa: 94/6
Wysłany: Sro 08 Kwi 2009, 20:33
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Witaj na forum Tourana Razz

Rozumiem, że po zakodowaniu Gateway "widzi" sterownik i nie zgłasza błędu? Czy nie palą się jakieś światła w przyczepie, ewentualnie Bordnetz wywala jakiś błąd?

Szczerze mówiąc, nie pamiętam czy u siebie przekodowywałem Bordnetza. Nie wiem dokładnie w jakim celu potrzebuje on tę informację...
Hak kodujesz 4 bajtem, 2 bitem. Nie ma zależności wersji Bordnetza od tego czy masz hak, czy go nie masz.

Jak będę miał czas to zobaczę na kodowanie...
_________________
Pozdrawiam
Turanek morderator Smile
ZPA
Powrót do góry
vwmaniak

Czytelnik



Dołączył: 08 Kwi 2009
Posty: 5

Posiadane auto: Touran 1.9 TDI AVQ 2004 Trendline
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 08 Kwi 2009, 21:02
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


hej
wkradła się tu jakaś nieścisłość :
zgodnie z http://en.openobd.org/vw/touran_1t.htm#46
Gateway koduje się Byte 02 Bit 6 i tu nie mam żadnych problemów
jeśli chodzi o kodowanie jak napisałeś Byte 04 Bit 2 Trailer/Towing Device installed dotyczy bordnetz i tego kodowania mi nie przyjmuje.
sterownika przyczepy vag nie widzi. z tego co wiem to bordnetz to sterownik m.in. swiateł i musi być zakodowany. trzeba mu też zmienić kodowanie do parctronika i świateł przeciwmgłowych aby po wykryciu przyczepy ich nie załączał w aucie
dosłownie liznąłem temat że trzeba też zmienić kodowanie ESP

p.s. mam Tourana od 2006r i od tego czasu szukałem forum poświęconego temu modelowi. fajnie że trafiłem na ludzi którzy mają pasję i odwagę mieszać w tym moim zdaniem rodzinnym i jednocześnie bardzo fajnie pomyślanym aucie.

pozdr.
Powrót do góry
Turanek

Auto Maniak



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1349
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubuskie
Posiadane auto: 2xTouran '08,'11 BXE,CFH
Piwa: 94/6
Wysłany: Sro 08 Kwi 2009, 22:28
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


A podłączyłeś się pod prawidłowego CAN'a? Podaj gdzie się podłączyłeś, wtyczka, pin...
_________________
Pozdrawiam
Turanek morderator Smile
ZPA
Powrót do góry
vwmaniak

Czytelnik



Dołączył: 08 Kwi 2009
Posty: 5

Posiadane auto: Touran 1.9 TDI AVQ 2004 Trendline
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 09 Kwi 2009, 10:55
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


cana podpiąłem do pinu 5 i 15 Gatewaya
Powrót do góry
Turanek

Auto Maniak



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1349
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubuskie
Posiadane auto: 2xTouran '08,'11 BXE,CFH
Piwa: 94/6
Wysłany: Czw 09 Kwi 2009, 16:24
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Wtyczka 20 pinowa: pin5 -> CAN low i pin 15 -> CAN high
Sterownik haka firmy Hella nie posiada diagnozy własnej, więc go nie odpytasz.
Nie pisałeś jakie objawy są związane z tym, że nie możesz przekodować Bordnetza.

PS. Spróbuję zakodować Bordentza na obecność haka - w pomarańczowym Touranie nie mam haka. Zobaczę co się stanie...
_________________
Pozdrawiam
Turanek morderator Smile
ZPA
Powrót do góry
vwmaniak

Czytelnik



Dołączył: 08 Kwi 2009
Posty: 5

Posiadane auto: Touran 1.9 TDI AVQ 2004 Trendline
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 09 Kwi 2009, 16:37
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


będę wdzięczny za sprawdzenie czy da się zakodować w touranie bez haka
jeśli możesz to podeślij mi kodowanie bordnetza z jednego i drugiego turanika
jest jeszcze jedna możliwość że moduł który kupiłem jest uszkodzony
Powrót do góry
Turanek

Auto Maniak



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1349
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubuskie
Posiadane auto: 2xTouran '08,'11 BXE,CFH
Piwa: 94/6
Wysłany: Sob 11 Kwi 2009, 09:57
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


W czarnym mam hak, ale kodowanie Bordnetza nie jest zmienione, bo to sterownik 17 bajtowy (4 bajt zarezerwowany).
Próba przekodowania w pomarańczowym (bez haka) z Bordnetzem 30 bajtowym nie powiodła się. Sterownik nie zezwolił na wprowadzenie zmiany.
Może wkrótce będę montował w nim hak, wtedy temat pociągnę dalej Smile
_________________
Pozdrawiam
Turanek morderator Smile
ZPA
Powrót do góry
vwmaniak

Czytelnik



Dołączył: 08 Kwi 2009
Posty: 5

Posiadane auto: Touran 1.9 TDI AVQ 2004 Trendline
Piwa: 0/0
Wysłany: Sob 11 Kwi 2009, 18:32
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


ja mam też sterownik 17 bajtowy- może chciałem przedobrzyć z tym kodowaniem Embarassed , ale ja nigdzie nie trafiłem na informację że 4 bajt jest zarezerwowany. jeśli możesz rozwinąć ten temat lub odesłać mnie do źródła
Powrót do góry
Turanek

Auto Maniak



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1349
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubuskie
Posiadane auto: 2xTouran '08,'11 BXE,CFH
Piwa: 94/6
Wysłany: Sob 11 Kwi 2009, 22:32
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Już tam byłeś, tylko ja korzystam z wersji niemieckojęzycznej Cool
_________________
Pozdrawiam
Turanek morderator Smile
ZPA
Powrót do góry
jarry

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 289
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: TOURAN HL 2.0 BKD DSG 2005
Piwa: 292/6
Wysłany: Pon 20 Kwi 2009, 16:39
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Witajcie Smile

Jako że pierwszy post to pozwólcie że się przedstawię - mam na imię Robert, Touranika użytkuję od ponad roku, Highline 2.0 140KM DSG w kolorze szarym, autko ronik 2004, przebieg koło 150 tys. km.

Jakiś czas temu (chyba rok temu jak go kupiłem) szukałem jakiegoś forum bo miałem parę spraw do rozwiązania i albo tego forum jeszcze nie było albo słabo szukałem bo nie znalazłem. W każdym razie wczoraj jak tu wszedłem to skończyłem o 4:30 nad ranem Smile

Piszę w wątku o haku bo to jedna z rzeczy która aktualnie mnie zajmuje. Z tego co już się zorientowałem to oprócz haka potrzebne jest odpowiednie podłączenie elektryczne. Zastanawiam się nad opcją przeciągnięcia wiązki do CANa bo wydaje mi się że wtedy ESP w autku będzie wiedziało że jadę z przyczepą i będzie inaczej reagować w razie czego. Czy możecie to potwierdzić?

Czy ciągnięcie tej wiązki jest jakoś szczególnie ciężkie? Zdaje się kolega vwmaniak ciągnął, możesz się podzielić uwagami? Czy wiązka "samoróbka" czy może zakupiona? Jeśli samoróbka to jak z wtykami poszło (ile kosztowały? czy łatwo zdobyć?) a jeśli wiązka kupna to ile to kosztuje i gdzie można zdobyć?

I jeszcze prośba do Turanka, co to jest "hokej"? Przy opisie twoich bojów kilka razy o tym piszesz ale ze mnie mechanik jak z koziej ... trąbka więc nie wydedukowałem co to Sad

pozdrawiam, j.
Powrót do góry
gadu-gadu skype status
Turanek

Auto Maniak



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1349
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubuskie
Posiadane auto: 2xTouran '08,'11 BXE,CFH
Piwa: 94/6
Wysłany: Sro 22 Kwi 2009, 22:34
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Witaj na forum Tourana.

Przeciąganie wiązki nastręcza trochę pracy, ale trzeba robić to uważnie. W porównaniu z poprzednimi generacjami VW, teraz jest dużo różnego rodzaju klipsów zamiast śrubek, a do tego dochodzi fatalna jakość plastików. Bardzo łatwo można urwać plastikowy uchwyt i klamra nie ma sie czego trzymać i wychodzi lipa. Zbyt mocne uderzenie podczas montażu plastików wzdłuż progu skutkuje trwałymi białymi śladami w miejscach wspomnianych klamer. Wniosek taki, lepiej zaplanować sobie pracę, żeby za raz tylko demontować i montować plastiki.
Co do ESP i stabilizacji przyczepy to ta opcja jest dostępna od pewnego czasu, więc od określonego numeru sterownika ESP. Podobnie jest z asystentem wzniesienia i innymi paroma rzeczami.
Wiązka do haka - jak najbardziej samoróbka do tego tylko wtyczki i piny - to parę groszy. Przewód CAN'a - trzeba tylko skręcić dwa kabelki razem.
Hokej to nazwa tzw. dokładki zderzaka, czyli dolnej jego części.

PS. Gratuluję zacięcia w czytaniu forum Wink
_________________
Pozdrawiam
Turanek morderator Smile
ZPA
Powrót do góry
zen41

Debiutant



Dołączył: 20 Mar 2009
Posty: 10
Skąd jesteś (miejscowość / region): Olsztyn
Posiadane auto: VW Touran, 1,9 TDI, 2004, silnik AVQ
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 01 Maj 2009, 00:06
Temat postu:

Problemy z montazem haka cd..


Witam serdecznie! Niedawno nabylem tourana i wlasnie walcze z montazem oryginalnego haka. Dokupilem tez do niego cala wiazke elektryczna (kompletna do calego samochodu), a okazalo sie, ze nie mam w swoim touranie 1,9 tdi 2004 wiazki do podlaczenia sterownika. Mam zamiar wymontowac potrzebne kable, ale ma ktos moze schemat, jak sie wpiac w komputer?? No i ten oryginalny sterownik. Nie wiem czy moj elektryk sobie poradzi bez schematu, a te informacje na forum sa chyba zbyt malo precyzyjne??? Licze na pomoc. Czekam na jakas pomoc Wink. Zen!!! Witam ponownie, nie wiem, co zrobilem nie tak, ale opisze moze sytuacje, dzis zamontowalem hak i wiazke can, oryginalny sterownik. jak podlaczam przyczepe, to gdy wlaczam swiatla przeciwmgielne, to w przyczepie zapala sie tez swiatlo stopu. Co prawda jeszcze nie przekodoalem komputera. Jak sadzice, czy po przekodowaniu, ten problem zniknie???Licze na jakakolwiek odpowiedz lub podpowiedz..Zen41
_________________
Zen
Powrót do góry
skype status
marekzu

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 07 Wrz 2006
Posty: 420
Skąd jesteś (miejscowość / region): Rybnik
Posiadane auto: VW Touran
Piwa: 11/1
Wysłany: Czw 24 Wrz 2009, 10:26
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Witam.

Mam pytanie odnosnie wiazki - w lampie sa 3 zarowki ktore swieca jako pozycja - od gory patrzac - 1 - napiecie 2,1V po podaniu 12V swieci jako stop , 2 napiecie 12V - czyli standard , 3 - napiecie 1,2V po podaniu 12V mamy przeciwmglowe - pytanie do kogos ktory sam budowal wiazke na przekaznikach lub jakims sterowniku - czy przekaznik po podaniu mu na cewke napiecia 12V rozlaczy sie po spadku napiecia do poziomu 2V????

Kolejne pytanie - jakim cudownym sposobem u niektorych lampy w przyczepie swieca normalnie jesli na kablu idacym do stop-u i przeciwmglowego caly czas jest napiecie???? Bo z tego co wymyslilem to im chyba po prostu drugie wlokno caly czas sie zarzy a tego nie widac po swieci wlokno mijania - ale czy moze to ktos potwierdzic????
Powrót do góry
gadu-gadu
Turanek

Auto Maniak



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1349
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubuskie
Posiadane auto: 2xTouran '08,'11 BXE,CFH
Piwa: 94/6
Wysłany: Sob 26 Wrz 2009, 21:43
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Przekaźnik odpada, bo na pewno nie będzie trzymał przy dwóch voltach.
Masz dwa wyjścia: oryginalny sterownik bądź inny zamienny np. z quasar elektronick, czy coś takiego...
Co do drugiej części twojego posta, to jakoś nie za bardzo rozumiem o co ci się rozchodzi.
_________________
Pozdrawiam
Turanek morderator Smile
ZPA
Powrót do góry
marekzu

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 07 Wrz 2006
Posty: 420
Skąd jesteś (miejscowość / region): Rybnik
Posiadane auto: VW Touran
Piwa: 11/1
Wysłany: Pon 28 Wrz 2009, 22:33
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


no to 95% pracy za mna - przekazniki mozna zastosowac - te 2 volty zostaja po zdjeciu nogi z pedaly hamulca - wiec przekaznik rozlacza - te 5% to zastosowanie tranzystora w celu wyeliminowania buczenia cewki przekaznika ..

Co do 2 pytania - wiem ze sa osoby ktore lacza kable "na zywca" - jest tu ktos taki na forum????
Powrót do góry
gadu-gadu
Eltee

Czytelnik



Dołączył: 20 Paź 2009
Posty: 2
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kowalowice
Posiadane auto: VW Caddy
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 27 Paź 2009, 22:23
Temat postu:

Podaję likdo montażu haka w Touran


http://www.westfalia-automotive.de/fileadmin/templates/pdf/e_anlagen/321/e321538391103-02.pdf
Mam jeszcze do Caddy
http://www.westfalia-automotive.de/fileadmin/templates/pdf/e_anlagen/321/e321556391108-04.pdf
Może się komuś przyda
Powrót do góry
zorro75

Czytelnik



Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 3
Skąd jesteś (miejscowość / region): małopolska
Posiadane auto: VW Touran 1.9TDI 105KM 2007
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 15 Mar 2010, 16:16
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Witam, jako że to mój pierwszy post na tym forum to proszę o wyrozumiałość.
Jako iż zakupiłem hak oryginalny oraz sterownik haka do mojego tourana na allegro i swojej niezmąconej naiwności wierzyłem chłopakowi, który twierdził, że to zamontuje, obecnie mam problem bo po ok dwóch tygodniach mam zamontowany hak (przez siebie) natomiast sterownik to jest wyższa forma techniczna (elektroniczna) i wyżej wymienionego chłopaka opouszczają juz siły.
A więc Panowie (Panie?) bardzo Was proszę o schemat podłaczenia modułu w Touranie lub namiar na przysłowiowego Pana Edzia który to zrobi i nie będzie to zbyt drogie. Moduł to 1K0 907 383D zakupiony z oryginalmi wtyczkami. Na zakończenie tej przygnębiającej historyjki nadmieniam że jeżdzę samochodem ze zdemontowanymi plastikami (moja 2-letnia córka jak się do nich dorwie to mam przechlapane).
Powrót do góry
skype status
Turanek

Auto Maniak



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1349
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubuskie
Posiadane auto: 2xTouran '08,'11 BXE,CFH
Piwa: 94/6
Wysłany: Pon 15 Mar 2010, 23:13
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Jest trochę pracy, bo trzeba pociągnąć kable od skrzynki bezpieczników (dołożyć bezpieczniki w odpowiednie miejsca - zgodnie z rozpiską) dwa na zasilanie prądem żarówek przyczepy 20, 25 A, trzeci zasilający sam moduł. Do tego dochodzi przewód od włącznika stopu. Na koniec zostaje spleść dwa przewody i podłączyć się pod szynę CAN Komfort np. przy Bordnetzu
Reszta roboty to wyprowadzenie przewodów do gniazda. Na sam koniec "odhaczenie" sterownika haka w sterowniku Gateway i przekodowanie sterownika wiązki (Bordnetz).
Tak to w skrócie wygląda Smile
_________________
Pozdrawiam
Turanek morderator Smile
ZPA
Powrót do góry
stefany

Dyskutant



Dołączył: 14 Wrz 2010
Posty: 83
Skąd jesteś (miejscowość / region): BYDGOSZCZ
Posiadane auto: TOURAN 2004 HIGHLINE 2.0 TDI 136 KUCY --------------- BORA 2000 BASIS 1,9TDI 115 KUCY
Piwa: 4/5
Wysłany: Nie 26 Wrz 2010, 21:54
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


mam pytanie zeby nie zakladac nowego tematu. co sadzicie o tym haku http://moto.allegro.pl/hak-holowniczy-vw-touran-wiazka-modul-jakosc-e20-i1233542889.html i co znaczy " modul z rozbudowana wiazka elektryczna "
Powrót do góry
Turanek

Auto Maniak



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1349
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubuskie
Posiadane auto: 2xTouran '08,'11 BXE,CFH
Piwa: 94/6
Wysłany: Nie 26 Wrz 2010, 22:25
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Na pewno ze zderzaka będą wystawać płaskowniki w które wchodzą dwie śruby mocujące kulę. Ze zdjęć trudno wywnioskować czy moduł jest podpięty pod CAN'a czy jest przeźroczysty. Najlepiej zapytać producenta.
_________________
Pozdrawiam
Turanek morderator Smile
ZPA
Powrót do góry
magic1803

Dyskutant



Dołączył: 22 Lut 2010
Posty: 58
Skąd jesteś (miejscowość / region): Bialystok
Posiadane auto: VW TOURAN 1.9TDI
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 11 Lis 2010, 19:45
Temat postu:

hak


Witam ,mam takie pytanie zamontowalem hak http://moto.allegro.pl/hak-holowniczy-modul-vw-touran-od-2003r-e20-i1301435886.html i nie wiem czy dobrze zrobilem. Otóż, podpiełem prąd stały z gniazda od zapalniczki z tyłu bagaznika;reszte przewodów zgodnie z przeznaczeniem i wychodzi taki problem jak sprawdzam w gniezdzie haka prąd to we wszystkich pokazuje mi ze jest okey ale nie w światłach przeciwmgielnych tu występuje brak prądu i jak dotykam próbnikiem w gniezdzie haka kierunkowskaz prawy to przygasa mi światło przeciwmgielne lewe czy moze ktoś wie oco chodzi dzieki za podpowiedz acha mam Tourana 2004 rok
Powrót do góry
Turanek

Auto Maniak



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1349
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubuskie
Posiadane auto: 2xTouran '08,'11 BXE,CFH
Piwa: 94/6
Wysłany: Czw 11 Lis 2010, 20:48
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


A jak włączysz prawy kierunkowskaz to w gnieździe też ci próbnik miga?
Co to za "próbnik", jakaś żarówka? Jeśli tak, to jakiej mocy jest?
Funkcja przygaszania pmgielnego w aucie działa poprawnie, tylko nie na tym pinie gniazda haka.
Czy włączanie jakichkolwiek świateł spowodowało pojawienie się na gnieździe napięcia na pinie pmgielnego?
Podpinałeś może już przyczepkę? Warto to zrobić za nim zaczniesz rozgrzebywać instalację. Exclamation
W instrukcji powinno być napisane w jaki sposób moduł rozpoznaje obecność przyczepki. Często dzieje się to przez pomiar pojawienia się oporu od żarówek przyczepki i zazwyczaj tyczy się tylko jednego światła.
Jeśli moduł nie ma podłączenia pod CAN auta to też nie diagnozuje ewentualnego przepalenia żarówki przyczepki
_________________
Pozdrawiam
Turanek morderator Smile
ZPA
Powrót do góry
magic1803

Dyskutant



Dołączył: 22 Lut 2010
Posty: 58
Skąd jesteś (miejscowość / region): Bialystok
Posiadane auto: VW TOURAN 1.9TDI
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 11 Lis 2010, 22:05
Temat postu:

hak


Jak wlacze kierunek prawy to próbnik miga.
W gniezdzie haka na pinie przeciwmgielnego nie daje prądu nawet przy włączeniu wszystkich swiatel.
Jutro podepne pod przyczepke i zobacze co sie dzieje.
A próbnik mam taki jak śrubokręcik z przewodem masowym.
I co to znaczy bo nie bardzo rozumiem(Funkcja przygaszania pmgielnego w aucie działa poprawnie, tylko nie na tym pinie gniazda haka. )
Powrót do góry
Turanek

Auto Maniak



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1349
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubuskie
Posiadane auto: 2xTouran '08,'11 BXE,CFH
Piwa: 94/6
Wysłany: Czw 11 Lis 2010, 22:18
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Moduł haka po wykryciu podłączenia przyczepki i włączeniu pmgielnego tylnego automatycznie wyłącza je w pojeździe (dlatego pewnie przecinałeś ten przewód przy lampie) i podaje napięcie na lampę pmgielną przyczepy.
Chodzi o to, że np. podczas jazdy z przyczepką kempingową tylne pmgielna(e) z auta nie oślepiały kierowcy w lusterku, kiedy odbiją się od przedniej ściany przyczepki - taki bajer Cool
_________________
Pozdrawiam
Turanek morderator Smile
ZPA
Powrót do góry
marekzu

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 07 Wrz 2006
Posty: 420
Skąd jesteś (miejscowość / region): Rybnik
Posiadane auto: VW Touran
Piwa: 11/1
Wysłany: Sob 13 Lis 2010, 00:29
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


mysle ze cos zle polaczyles - przejrzyj jeszcze raz polaczenia
Powrót do góry
gadu-gadu
stefany

Dyskutant



Dołączył: 14 Wrz 2010
Posty: 83
Skąd jesteś (miejscowość / region): BYDGOSZCZ
Posiadane auto: TOURAN 2004 HIGHLINE 2.0 TDI 136 KUCY --------------- BORA 2000 BASIS 1,9TDI 115 KUCY
Piwa: 4/5
Wysłany: Pon 27 Gru 2010, 21:27
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


http://allegro.pl/hak-westfalia-vw-golf-v-jetta-touran-passat-plus-i1384433071.html
co sadzicie o tym haku
czy ten komplet mozna zalozyc do tourana 2004
wielki klopot bedzie z adaptacja i podlaczeniem modulu
czy lepiej kupic jakis polski hak z polskim modulem podlaczanym do lamp tylnych
Powrót do góry
Turanek

Auto Maniak



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1349
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubuskie
Posiadane auto: 2xTouran '08,'11 BXE,CFH
Piwa: 94/6
Wysłany: Pon 27 Gru 2010, 22:33
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Jeśli sprzedawca twierdzi, że pasuje do Tourana to nic tylko brać. Nawet gdyby sterownik był padnięty.
Niech ci poda numer części, na tabliczce musi być
_________________
Pozdrawiam
Turanek morderator Smile
ZPA
Powrót do góry
vw13

Dyskutant



Dołączył: 12 Sie 2009
Posty: 52
Skąd jesteś (miejscowość / region): Rozdziele
Posiadane auto: VW Touran Higlline 2.0 TDI AZV 100kW
Piwa: 2/4
Wysłany: Czw 30 Gru 2010, 17:55
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Kupiłem hak holowniczy z aukcji co podał stefany. Jak myślicie dużo będzie z tym pracy? Gość twierdzi, że do Tourana też pasuje, ma całą kompletna wiązkę. Chyba bez kodowania się nie obejdzie?
Powrót do góry
gadu-gadu
marekzu

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 07 Wrz 2006
Posty: 420
Skąd jesteś (miejscowość / region): Rybnik
Posiadane auto: VW Touran
Piwa: 11/1
Wysłany: Czw 30 Gru 2010, 22:15
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


sam montaz mechaniczny - z 2 godzinki -teraz o tej porze tylko w grzanym pomieszczeniu
Powrót do góry
gadu-gadu
stefany

Dyskutant



Dołączył: 14 Wrz 2010
Posty: 83
Skąd jesteś (miejscowość / region): BYDGOSZCZ
Posiadane auto: TOURAN 2004 HIGHLINE 2.0 TDI 136 KUCY --------------- BORA 2000 BASIS 1,9TDI 115 KUCY
Piwa: 4/5
Wysłany: Pią 31 Gru 2010, 09:19
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


vw13 napisał:
Kupiłem hak holowniczy z aukcji co podał stefany. Jak myślicie dużo będzie z tym pracy? Gość twierdzi, że do Tourana też pasuje, ma całą kompletna wiązkę. Chyba bez kodowania się nie obejdzie?

daj znac jak zalozysz bo cena byla dobra jak na taki zestaw
Powrót do góry
teel

Czytelnik



Dołączył: 15 Sty 2011
Posty: 7
Skąd jesteś (miejscowość / region): mazowieckie
Posiadane auto: VW, Touran, Trendline, 1,9 tdi, '03
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 16 Sty 2011, 00:23
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Mam auto sprowadzone z hakiem. Dzisiaj zauważyłem brak prądu w gnieździe haka - jak podpinam przyczepę, mam tylko pozycyjne. Jeszcze kilka dni temu wszysko było OK. Oczywiście w samochodzie wszystko gra.
Co to może być?
Powrót do góry
Turanek

Auto Maniak



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1349
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubuskie
Posiadane auto: 2xTouran '08,'11 BXE,CFH
Piwa: 94/6
Wysłany: Nie 16 Sty 2011, 01:44
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Rozumiem, że nie ma komunikatu/kontrolki na desce, że jakieś światła nie działają?
Czy tylko po tym, że są pozycyjne wnioskujesz, że nie ma prądu w gnieździe? Próbowałeś sprawdzić czy faktycznie tam jest?
Ciekawe czy hak był oryginalnie, czy dokładany, a jeśli dokładany to jaka była wiązka i sterownik: oryginalna czy nie...
Najlepiej sprawdzić VAG/VCDS czy sterownik gateway widzi sterownik przyczepy.
_________________
Pozdrawiam
Turanek morderator Smile
ZPA
Powrót do góry
teel

Czytelnik



Dołączył: 15 Sty 2011
Posty: 7
Skąd jesteś (miejscowość / region): mazowieckie
Posiadane auto: VW, Touran, Trendline, 1,9 tdi, '03
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 16 Sty 2011, 11:44
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Sprawdzałem i przy włączonych świałach pozycyjnych i awaryjnych w:
gnieździe 13 pin (na jednym przewodzie jest prąd (probówka się świeci) na innym przewodzie (probówka się żarzy)
po zamontowaniu przejściówki na 7 pin (na jednym przewodzie probówka się żarzy).

Przyczepę chciałem podpiąć wieczorem, natomist rano byłem u mechanika i podpinał mi się chyba VAGiem - obok bezpieczników jest gniazdo, ale coś miał zepsute, bo jak się podpioł to padł mi bezpiecznik nr 26 (objawy po włączeniu zapłonu było - stale: włączone światła mijania, wyłączone ESP i chodził wiatrak chłodnicy), po wymianie tego bezpiecznika wszystko wróciło do normy.
Teraz zastanawiam się czy oprócz ego bezpiecznika nie zwalił mi coś jeszcze - inne bezpieczniki sprawdzałem i są OK.

Nie wiecie gdzie mógłbym w Warszawie podjechać w niedzielę, żeby ktoś z serwisu mi to sprawdził VAGiem i ew. naprawił?
Powrót do góry
marekzu

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 07 Wrz 2006
Posty: 420
Skąd jesteś (miejscowość / region): Rybnik
Posiadane auto: VW Touran
Piwa: 11/1
Wysłany: Nie 16 Sty 2011, 13:40
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


w gniezdzie 13 pin powinnes miec na styku 9 - 12V stale , 10 - 12V po przekreceniu kluczyka , cala reszta ktora cie interesuje
1- lewy kierunek
2- przeciwmgilene
3- masa
4- prawy kierunek
5- pozycja prawa
6- stop
7- pozycja lewa

Orginalny sterownik powinien byc schowany po lewej stronie w nadkolu - widac go po wyciagniecu klapki

Mozliwe ze sterownik zostal uwalony przez jaka samorobe instalacji w przyczepie
Powrót do góry
gadu-gadu
teel

Czytelnik



Dołączył: 15 Sty 2011
Posty: 7
Skąd jesteś (miejscowość / region): mazowieckie
Posiadane auto: VW, Touran, Trendline, 1,9 tdi, '03
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 16 Sty 2011, 14:57
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Swieci mi się jeszcze kontrolka od spalonej żarówki i nie świeci się żarówka 5W w lewej tylnej lampie, ale żarówka jest OK.
Instalacja w przyczepie była OK, jedna z większych wypożyczalni w W-wie i do samogo końca jak przyczepa była podpięta w zeszłym tygodniu wszystko było OK. Teraz chciałem ją podpiąć i kicha, coś się zwaliło.
Po wyciągnięciu klapki (myślę, że chodzi o tę z lewarkiem) widzę tylko kawałek wiązki elektrycznej.
Hak był zakładany w Holandii, nigdzie nie uderzyłem gniazdem o ziemię czy coś w tym sylu, przy gnieździe wszystko wygląda OK.
Powrót do góry
marekzu

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 07 Wrz 2006
Posty: 420
Skąd jesteś (miejscowość / region): Rybnik
Posiadane auto: VW Touran
Piwa: 11/1
Wysłany: Nie 16 Sty 2011, 15:01
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


a wczesniej ten blad tej zarowki tez swiecil??

podmien ta zarowke na inna , podepnij auto pod kompa i sprawdz czy jakiegos bledu nie masz
Powrót do góry
gadu-gadu
teel

Czytelnik



Dołączył: 15 Sty 2011
Posty: 7
Skąd jesteś (miejscowość / region): mazowieckie
Posiadane auto: VW, Touran, Trendline, 1,9 tdi, '03
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 16 Sty 2011, 15:50
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Trzasnąlem klapą i się wszystko naprawiło, kontrolka zgasła i żarówka się zapaliła. Prądu w gniezdzie dalej nie ma.
Nie wiem gdzie się podłącza ten moduł?
Powrót do góry
marekzu

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 07 Wrz 2006
Posty: 420
Skąd jesteś (miejscowość / region): Rybnik
Posiadane auto: VW Touran
Piwa: 11/1
Wysłany: Nie 16 Sty 2011, 15:54
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


U kumpla modul siedzi wlasnie w tym schowku po lewej - ja swoj tez tam wsadzilem
Powrót do góry
gadu-gadu
teel

Czytelnik



Dołączył: 15 Sty 2011
Posty: 7
Skąd jesteś (miejscowość / region): mazowieckie
Posiadane auto: VW, Touran, Trendline, 1,9 tdi, '03
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 16 Sty 2011, 16:28
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


czy mam odkręcać cały boczek? bo są plastiki i nic więcej nie widać...
Powrót do góry
teel

Czytelnik



Dołączył: 15 Sty 2011
Posty: 7
Skąd jesteś (miejscowość / region): mazowieckie
Posiadane auto: VW, Touran, Trendline, 1,9 tdi, '03
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 16 Sty 2011, 18:05
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


byłem w serwisie, podpieli się pod gniazdo z urządzeniem diagnostycznym, to o wykazało:
włączone światła pozycyjne,
na urządzeniu świeciła się dioda od świateł stopu.
Włączone światło przeciwmgielne - świeciła się kontrolka od stopu,
przy kierunkach nie świeciło się chyba nic.
No i teraz pytanie: Co to może być ???
Powrót do góry
Turanek

Auto Maniak



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1349
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubuskie
Posiadane auto: 2xTouran '08,'11 BXE,CFH
Piwa: 94/6
Wysłany: Nie 16 Sty 2011, 20:00
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Oryginalny moduł jest podpięty pod dwa bezpieczniki (prądowe) i trzeci podający napięcie sterujące.
A co ty tam masz to nie wiadomo. Zobacz do instrukcji, schowka może jakiś ślad pozostał. Dalej możesz zacząć sprawdzać bezpiecznik po bezpieczniku w skrzynce (mam nadzieję, że tam go podpięli).
Możesz też ściągnąć boczek by dotrzeć do sterownika, zobaczyć jego opis względnie podpięte przewody.
Objawy opisane przez ciebie pasują do częściowego braku zasilania.
Co do testera gniazda to powinien on co najmniej symulować obciążenie żarówką/ami. Więc najlepszy tester to decha z lampami Laughing

PS. Ciekawe czy po podpięciu przyczepy i włączeniu tylnego p.mgielnego będzie się ono paliło w samochodzie.
_________________
Pozdrawiam
Turanek morderator Smile
ZPA
Powrót do góry
Jazło

Stały Bywalec



Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 148
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krapkowice woj.Opolskie
Posiadane auto: VW Touran 2.0 AZV 100 kW
Piwa: 1/2
Wysłany: Wto 01 Lut 2011, 19:13
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Chcę zalożyć hak holowniczy


Kupiłem taki hak! http://allegro.pl/show_item.php?item=1346847114 Czy ktoś zakładał może taki model? Dużo roboty z zamontowaniem?
_________________
Jazło
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum VOLKSWAGEN Forum Strona Główna -> ( Volkswagen Touran ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3
Ogłoszenia sprzedaży - Volkswagen Touran »

Opinie o samochodach Volkswagen Touran - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Volkswagen Touran ) Porady, problemy techniczne


VolkswagenT-Roc

78 900

2018r.

94 100 km

warmińsko-mazurskie

VolkswagenGolf

33 500

2010r.

224 000 km

śląskie

VolkswagenTransporter

123 000

2016r.

174 800 km

małopolskie

VolkswagenPassat

40 990

2014r.

199 310 km

wielkopolskie

VolkswagenBeetle

48 900

2015r.

64 789 km

śląskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Forum VW Polo Squad   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System