Volkswagen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Volkswagen Touran ) Jak zrobić fotele podgrzewane?



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum VOLKSWAGEN Forum Strona Główna -> ( Volkswagen Touran ) Tuning
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jarry

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 289
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: TOURAN HL 2.0 BKD DSG 2005
Piwa: 292/6
Wysłany: Pon 20 Kwi 2009, 16:50
Temat postu:

Jak zrobić fotele podgrzewane?


Witam. Czytając wątek o możliwości stosunkowo łatwej przeróbki dogrzewacza na ogrzewanie postojowe zorientowałem się że m. in. trzeba wymienić panel sterowania klimą. Pomyślałem że może przy okazji jak już w panelu by się pojawiły pokrętełka do podgrzewania foteli to może i taką odrobinę luksusu by się dało podmontować?

Szukałem na allegro mat grzewczych do foteli ale jakoś nic mi nie wyszukało. Fotele są dostępne w cenie około 250zł za sztukę.

Pierwsze pytanie to czy fotel i panel to wszystko czy może jeszcze jakieś moduły są potrzebne?

Drugie to czy ktoś z was ma pojęcie czy można przełożyć z takiego fotela do mojego oryginalnego te maty (czy jest to technicznie możliwe i opłacalne) czy też raczej się nie da i trzeba szukać tych foteli w takim wykończeniu tapicerki jaki się ma i zamienić fotele (opcja technicznie na pewno prostsza ale szukanie foteli z moją tapicerką może być trudne, raczej widuję inne w spotkanych touranach).

pozdrawiam, j.
Powrót do góry
gadu-gadu skype status
Turanek

Auto Maniak



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1349
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubuskie
Posiadane auto: 2xTouran '08,'11 BXE,CFH
Piwa: 94/6
Wysłany: Sro 22 Kwi 2009, 22:47
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Jak zrobić fotele podgrzewane?


Sterownik do podgrzewania jest pod siedzeniem kierowcy. W panelu ogrzewania są potencjometry regulacji.
Z oryginalnymi fotelami różnie może być, na niemieckim forum piszą, że w starszych modelach dochodziło nie raz do przepalenia maty. Niejednokrotnie nawet lekkich poparzeń i przepalenia tapicerki - obraz jak od przypalenia papierosem. Więc pytanie z jakiego rocznika miałyby być te fotele...
Samodzielna rzeźba polecana dla wprawnego tapicera, bo maty muszą być przyszyte do obicia i później całość odpowiednio po napinana.
W Highlinie, jak się nie mylę, dochodzą ogrzewane boczki, bo fotele mają kształt "sportowy" kubełkowaty. No i kwestia podłączenia, takie nieoryginalne maty ciężko będzie podłączyć pod panel i sterownik.
_________________
Pozdrawiam
Turanek morderator Smile
ZPA
Powrót do góry
jarry

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 289
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: TOURAN HL 2.0 BKD DSG 2005
Piwa: 292/6
Wysłany: Sro 22 Kwi 2009, 23:06
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Jak zrobić fotele podgrzewane?


Widzę że LEGENDARNA twoja wiedza i chęć pomocy jest jak najbardziej uzasadniona.

Z twojego posta wynika dla mnie że jak trafię fotele oryginalne podgrzewane w mojej tapicerce to kupię, na samoróbkę i wprawnego tapicera się raczej nie piszę. Ot to wszystko takie małe fanaberie, Touranik jest moim którymś tam z rzędu autkiem ale najbardziej mi przypadł do gustu i dlatego uważam że jest sens troszkę go pousprawniać bo mam zamiar jeszcze wiele lat nim pomykać.

Piszesz że sterownik pod fotelem powinien być, u mnie go nie ma rozumiem bo auto bez grzania foteli wyszło z fabryki. Pod fotelem ale przyczepiony do fotela czy pod fotelem ale gdzieś na podłodze? Jeśli na podłodze to czy możesz jakimś numerem VW rzucić? Może się uda coś takiego nabyć. Jeśli w fotelu to rozumiem że raczej powinno to być przyczepione i nie będzie problemu.

Jeszcze tylko mnie zastanawia czy jeśli w prostej opcji fotel ma grzanie i moduł w sobie to czy gdzieś znajdę wtyk z odpowiednimi kabelkami czy raczej trzeba będzie ciągnąć dodatkowe kable jak przy haku?

Wybieram się na giełdę do Poznania aby poszukać tych paru rzeczy które chcę kupić, dobry to pomysł? Czy raczej Słomczyn lepszy? Oczywiście patrzę na allegro ale taka giełda to ma taką zaletę że przy dobrym wyborze możnaby wszystko kupić a nawet może i sprawdzić czy działa i w razie zonka oddać/wymienić.

pozdrawiam, j.
Powrót do góry
gadu-gadu skype status
jarry

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 289
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: TOURAN HL 2.0 BKD DSG 2005
Piwa: 292/6
Wysłany: Sob 09 Maj 2009, 07:04
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Jak zrobić fotele podgrzewane?


Pierwszy mały kroczek zrobiony, kupiłem panel climatronic'a ze sterowaniem Webasto i foteli podgrzewanych.

Oglądałem też fotele podgrzewane u sprzedawcy jednego, faktycznie pod fotelem jest taka czarna skrzyneczka nazywana przez sprzedawcę "przekaźnikiem" a to pewnie jest to samo co Turanek nazwał sterownikiem.

U mnie pod fotelem są 2 wtyki jedynie, do czujnika zapięcia pasów i do bocznej poduszki. Z tego co widzę w programie ETKA grupa 9 PG 71 rysunek 971-82 poz. 9A - 1J0 937 726 - łącznik siedzenie to powinienem dokupić właśnie taką wtyczkę (właściwie 2 do obu foteli), jest ona oznaczona jako 6-ścio pinowa. Czy ktoś z was by mógł pomóc jak to podłączyć? Domyślam się że do modułu komfortu ale pewnie też pod skrzynkę bezpiecznikową.

Z wykazu bezpiecznikowego wychodzi że 3 przewody, nr 5, 7 i 50.

Może ktoś znający język niemiecki by spojrzał na niemieckie fora tam pewnie temat rozgryziony.

pozdrawiam, jarry
Powrót do góry
gadu-gadu skype status
Spacewalker
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 28 Lis 2008
Posty: 1514
Skąd jesteś (miejscowość / region): EU
Posiadane auto: Touran 2.0 TDi DSG High line
Piwa: 79/2
Wysłany: Sob 09 Maj 2009, 09:25
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Jak zrobić fotele podgrzewane?


Nie kupiłes tego panelu ode mnie przypadkiem ?
bo ja jaksi do Łodzi wysyłalem ostatnio.
_________________
Nie udzielam porad na PW.
Powrót do góry
gadu-gadu
Reklama








Wysłany: Sob 09 Maj 2009, 09:25
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
jarry

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 289
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: TOURAN HL 2.0 BKD DSG 2005
Piwa: 292/6
Wysłany: Nie 22 Lis 2009, 20:51
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Jak zrobić fotele podgrzewane?


Chcę przełożyć sobie fotele grzane do mojego Touranka z fotelami bez grzania. Fotele grzane zakupiłem ale ktoś mądry wypiął je zostawiając w aucie wiązki fotelowe (takie pół metrowe odcinki wpinane w 3 wtyki przy progach).

Zamówiłem odpowiednie wiązki w ASO. Dziwnie jednak więcej jest wtyczek w wiązce niż w fotelach. Może ktoś mi objaśnić jak się w tym połapać?

ETKA podaje 5 wtyczek tylko a w realu jest 6 Sad (strona od fotela oczywiście)



Ta część wpinana w fotel ma 6 wtyków. Jeden "grubas" idzie w sterownik grzania, żółta wiadomo poduszka, 4 pinowa 3B0972732 chyba bezpośrednio na maty grzewcze, i zostają 3 wtyczki o symbolu 1J0973332 z czego jedna jest niebieska. Domyślam się że jedna powinna być do czujnika zapięcia pasów a jedna do czujnika zajęcia fotela. A pozostała trzecia wtyczka?

I jak je dopasować do siebie?

W tych nowych fotelach nie mam niebieskich wtyczek, w tych starych jeśli mnie pamięć nie myli chyba są. Jeśli to np. czujnik zajęcia miejsca to może je przezbroję żeby mieć jak najbogatszą wersję.

Samo położenie okablowania w aucie chcę zrobić według tego jak wyrywałem kable z oryginalnej wiązki auta z grzanymi fotelami. Niby coś tam sobie zapisałem ale było to dość dawno i chyba niezbyt dobrze to zrobiłem. Takzę w sumie chętnie bym zobaczył jakiś schemat przebiegu tej wiązki (tak na wszelki wypadek). Słyszałem że jest coś takiego jak ELSA, czy to właśnie to czego szukam? Czy ewentualnie ktos ma dostęp i idzie z tego takie info wydobyć?

pozdrawiam, jarry
_________________
pozdrawiam, jarry

Touran - Leksykon | Webasto - rozbudowa - problemy | Światła dzienne - kodowanie | Wymiana licznika MFA+ FIS
Powrót do góry
gadu-gadu skype status
Turanek

Auto Maniak



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1349
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubuskie
Posiadane auto: 2xTouran '08,'11 BXE,CFH
Piwa: 94/6
Wysłany: Nie 22 Lis 2009, 22:04
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Jak zrobić fotele podgrzewane?


Jeśli zaglądałeś w Etkę, to powinna pokazać, że są rożne wiązki i sterowniki grzania dla rożnych MR. Były modele ze sterownikiem w każdym fotelu i z jednym na dwa fotele. Wszystko zależny jaki ty masz rocznik auta, z jakiego rocznika panel sterowania założyłeś i z jakiego rocznika są fotele. Niestety tak to jest z rzeźbą.
Różne schematy elektryczne dla różnych roczników auta potwierdzi również Elsa.
_________________
Pozdrawiam
Turanek morderator Smile
ZPA
Powrót do góry
Spacewalker
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 28 Lis 2008
Posty: 1514
Skąd jesteś (miejscowość / region): EU
Posiadane auto: Touran 2.0 TDi DSG High line
Piwa: 79/2
Wysłany: Wto 24 Lis 2009, 17:58
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Jak zrobić fotele podgrzewane?


Pozostała moze byc do zasilenia tylnej lampki oswietlenia przestrzeni nóg, moze VW wycofał z prdukcji uboższe wersje wiązek i zastapił ją własnie tą juz najlepiej wyposazona. Z drugiej strony skoro masz wszystko i podłaczysz to co chcesz, to czego chciec więcej ?
_________________
Nie udzielam porad na PW.
Powrót do góry
gadu-gadu
jarry

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 289
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: TOURAN HL 2.0 BKD DSG 2005
Piwa: 292/6
Wysłany: Sro 09 Gru 2009, 00:34
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Jak zrobić fotele podgrzewane?


Przeglądałem ETKĘ i ELSĘ ale pewnie zrobiłem to źle, w każdym razie nic mądrego mi nie wyszło, nie odnalazłem różnic w okablowaniach.

Jak przymierzyłem tę wiązkę wyprutą z instalacji jakiegoś Tourana z wiązkami do foteli to się okazało że strona kierowcy pasuje. Natomiast strona pasażera wygląda jakby była sterowana wspólnie ze strony kierowcy w wiązce wyprutej, natomiast wiązka dokupiona do fotela jest jak na sterowanie własne. Czyli w instalacji od strony auta są 3 kabelki:
styk 2 - brązowy (masa),
styk 5 - czarno-niebieski - ?
styk 6 - niebiesko-fioletowy (dochodzi on ze styku nr 6 wiązki auta od kierowcy, ten styk w wiązce fotelowej kierowcy jest niewykorzystany).

Domyślam się że muszę zapodać zasilanie na styk nr 1, styk nr 6 wywalić w cholerę, ale co z pozostałymi?

Patrzę na schemat z ELSY ale przyznam niewiele rozumię.



Poprawcie mnie jeśli źle kombinuję lub utwierdźcie jeśli dobrze:

styk 1 z modułu grzania pasażera czyli J132 podaję na styk 5 wiązki pasażera w aucie a następnie dalej do bezpiecznika 5A o symbolu SC5 (bezpiecznik nr 5 w uchwycie C) i jest to ten sam kabelek co styk 5 z wiązki kierowcy i można je po drodze zewrzeć

styk 2 z modułu grzania pasażera czyli J132 podaję na styk 3 wiązki pasażera w aucie a nastepnie dalej do panelu climatronika na styk 11 wtyczki 20pinowej T20c

styk 3 z modułu grzania pasażera czyli J132 podaję na styk 4 wiązki pasażera w aucie a następnie dalej do modułu zasilania gdzie z tym samym białym kabelkiem z modułu kierowcy (można zewrzeć) wchodzi na wtyk C styk 1

styk 4 z modułu grzania pasażera czyli J132 podaję na styk 2 wiązki pasażera w aucie i dalej do masy auta? do dowolnej? co znaczy dopisek 31 pod stykiem T6f/4? co oznacza 145 w kółeczku i wyjaśnienie w schemacie "uziemienie 3 w wiązce grzania siedzenia"?

styk 5 zapodaję na 1 wiązki pasażera i dalej na bezpiecznik SC48, co oznacza 010 w kółeczku, jaki jest sens z legendy na schemacie?

styk 6 w wiązce pasażera w aucie pozostawiam wolny

Bardzo proszę jakby ktoś się wypowiedział, na czwartek jestem umówiony na kładzenie wiązek pod fotel a znajomy który będzie mi pomagał jest elektrykiem od alarmów i nie wiem czy coś z tych schematów będzie wiedział, tym bardziej że prawdopodobnie nie będziemy mieli ELSY u niego

Po robocie obiecuję fotoreportaż Smile

pozdrawiam, jarry
_________________
pozdrawiam, jarry

Touran - Leksykon | Webasto - rozbudowa - problemy | Światła dzienne - kodowanie | Wymiana licznika MFA+ FIS
Powrót do góry
gadu-gadu skype status
Turanek

Auto Maniak



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1349
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubuskie
Posiadane auto: 2xTouran '08,'11 BXE,CFH
Piwa: 94/6
Wysłany: Pon 14 Gru 2009, 00:15
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Jak zrobić fotele podgrzewane?


Nie napisałeś odpowiedzi na moje pytania co do roku produkcji poszczególnych gratów.
Pokazałeś tylko jedną stronę schematu, brak stron z odnośnikami 11, 14, 61.
Wtyczki fotela masz opisane z prawej: T2e - grzałka oparcia, T4m - grzałka siedziska + czujnik temperatury, T6e - wejścia do sterownika (zasilanie 30a, sygnał z Bordnetza, zasilanie po stacyjce15a), T6f - wtyczka sterownika grzania.
Punkty masowe mają swoje numery oznaczające położenie. Poszukaj schematu punktów masowych.
Oznaczenia styków są normowane, i tak np.:
30 - aku
31 - masa
15 - aku po stacyjce
75 - aku po stacyjce ale odłączane przy starcie rozrusznika (odciążanie przekaźnikiem X).
Inne oznaczenia "w kółeczkach"z literkami na początku to mostki zaizolowane w wiązkach.
Sprawdzałeś schematy dla innych roczników, jak tam wygląda obłożenie wtyczek i kolory przewodów?
_________________
Pozdrawiam
Turanek morderator Smile
ZPA
Powrót do góry
jarry

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 289
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: TOURAN HL 2.0 BKD DSG 2005
Piwa: 292/6
Wysłany: Pon 14 Gru 2009, 00:35
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Jak zrobić fotele podgrzewane?


melduję że wiązka została położona, mam nadzieję że dobrze, na razie nie bardzo mam jak sprawdzić bo fotele są w trakcie "przekładki"



po iluś tam godzinach wpatrywania się w te schematy uzyskałem jakiś tam poziom jasności, mam nadzieję że wystarczający.

Do tego położyłem wiązkę do haka od razu (sprawdzony-śmiga) i do TPMS i oświetlenia footwell na cztery punkty.

Niestety dzisiaj zauważyłem że po tych zabiegach (na 99% pamiętam że jeszcze chwilę przed zakładaniem wiązek działało) przestało mi działać automatyczne przejście na wentylację w trybie obiegu zamkniętego po wrzuceniu wstecznego lub po spryskaniu przedniej szyby spryskiwaczem. Sprawdziłem błędy (brak), odinstalowałem w CANie i CECM hak żeby wykluczyć jego wpływ i nic, nadal nie działa Sad

pozdrawiam, jarry
_________________
pozdrawiam, jarry

Touran - Leksykon | Webasto - rozbudowa - problemy | Światła dzienne - kodowanie | Wymiana licznika MFA+ FIS
Powrót do góry
gadu-gadu skype status
Rauko

Stały Bywalec



Dołączył: 09 Sty 2011
Posty: 156
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: TOURAN GOAL 2.0 BMM DSG 06.2006
Piwa: 1/0
Wysłany: Pią 28 Sty 2011, 23:42
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Jak zrobić fotele podgrzewane?


Udało Ci się jakoś ten temat zakończyć?
Powrót do góry
jarry

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 289
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: TOURAN HL 2.0 BKD DSG 2005
Piwa: 292/6
Wysłany: Sob 29 Sty 2011, 00:01
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Jak zrobić fotele podgrzewane?


fotele przezbrojone - wszystko pięknie śmiga i grzeje Smile

roboty do czorta także nie polecam, chyba że ktoś będzie zdesperowany jak ja to chętnie pomogę Smile
_________________
pozdrawiam, jarry

Touran - Leksykon | Webasto - rozbudowa - problemy | Światła dzienne - kodowanie | Wymiana licznika MFA+ FIS
Powrót do góry
gadu-gadu skype status
r-darek

Stały Bywalec



Dołączył: 05 Wrz 2010
Posty: 186
Skąd jesteś (miejscowość / region): Pruszcz Gd.
Posiadane auto: Touran DSG 1,9 tdi- BLS
Piwa: 18/0
Wysłany: Sob 29 Sty 2011, 12:00
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Jak zrobić fotele podgrzewane?


Witam

Roboty jest sporo lecz nie znalazłem informacji w waszych wypowiedziach, że maty są wszywane w tapicerkę, czyli jeśli ktoś szuka foteli podgrzewanych to polecam skupić się na dobraniu tapicerki pod kolor lub zakupie kompletu foteli wraz z tylnymi Wink.
inny sposób to wypruć maty z fotela i wszyć do własnego ale... jest dużo więcej roboty i efekty nie takie jak by się chciało. Łatwo uszkodzić matę jak również jeden komplet tapicerek/foteli do kasacji Wink
Powrót do góry
Zaboll

Czytelnik



Dołączył: 12 Kwi 2014
Posty: 1
Skąd jesteś (miejscowość / region): Olsztyn
Posiadane auto: Volkswagen Touran 1,9 TDI
Piwa: 0/1
Wysłany: Pią 18 Kwi 2014, 23:25
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Jak zrobić fotele podgrzewane?


Odgrzeję trochę temat, mam fotel kierowcy z wypaloną dziurą przez matę. Szukałem fotela zamiennego do mojego auta na znanych portalach aukcyjnych, ale to co znalazłem wygląda inaczej niż moje fotele. Mam model z 2003 roku i szwy na tapicerce (dwie sztuki) idą pionowo i zarazem równolegle do siebie. Fotele które znalazłem są pokryte zdecydowanie większą ilością szwów, np. bardziej obszyte są miejsca przy udach. Domyślam się że w późniejszych latach montowano trochę inne fotele przynajmniej jak chodzi o obszycie tapicerki i stąd ta różnica.
Tu się pojawia moje pytanie czy samo mocowanie jak i podłączenie tych nowszych foteli jest takie samo jak w modelu z 2003 roku?

Nie będę ukrywał że chciałbym mieć wszystkie z taką samą tapicerką Wink
a może ktoś próbował zakupić sam pokrowiec w ASO>
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum VOLKSWAGEN Forum Strona Główna -> ( Volkswagen Touran ) Tuning Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Volkswagen Touran »

Opinie o samochodach Volkswagen Touran - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Volkswagen Touran ) Tuning


VolkswagenGolf

10 900

2004r.

195 008 km

łódzkie

VolkswagenSharan

41 900

2012r.

127 788 km

mazowieckie

VolkswagenGolf

65 900

2019r.

93 000 km

mazowieckie

VolkswagenGolf

25 900

2011r.

225 000 km

mazowieckie

VolkswagenPolo

14 800

2008r.

141 950 km

lubelskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Forum VW Polo Squad   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System