Volkswagen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Volkswagen Touran ) Jak zasilić kamerę cofania?



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum VOLKSWAGEN Forum Strona Główna -> ( Volkswagen Touran ) Tuning
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jasiek_1972

Stały Bywalec



Dołączył: 11 Gru 2008
Posty: 118
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krosno
Posiadane auto: Touran 2.0 TDI BKD 2004, Lupo 1.4 MPI 2001
Piwa: 12/6
Wysłany: Wto 11 Sie 2009, 00:09
Temat postu:

Jak zasilić kamerę cofania?


Witam. Zakupiłem kamerę cofania, którą chcę zamontować w środku przy tylnej klapie u góry w podsufitce (zabezpieczona przed kradzieżą i zawsze czysta więc obraz dokładny) i tu moje pytanie: skąd najlepiej czyli bez rozbierania połowy auta podciągnąć zasilanie do niej oczywiście po wrzuceniu wstecznego? Czy szukać tego plusa przy bezpiecznikach pod kierą czy w okolicy tylnej lampy (którędy ta wiązka idzie?)
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=0c66edc086244ecb][/URL
Powrót do góry
Spacewalker
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 28 Lis 2008
Posty: 1514
Skąd jesteś (miejscowość / region): EU
Posiadane auto: Touran 2.0 TDi DSG High line
Piwa: 79/2
Wysłany: Wto 11 Sie 2009, 06:01
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Jak zasilić kamerę cofania?


Masz zasilanie w zapalniczce po prawiej stronie, a sygnał do sterownaia przekaźnika moze pociagnbac z zarówki od wstecznego, tylko nie wiem czy sterownik to "kupi"
_________________
Nie udzielam porad na PW.
Powrót do góry
gadu-gadu
jasiek_1972

Stały Bywalec



Dołączył: 11 Gru 2008
Posty: 118
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krosno
Posiadane auto: Touran 2.0 TDI BKD 2004, Lupo 1.4 MPI 2001
Piwa: 12/6
Wysłany: Wto 11 Sie 2009, 12:31
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Jak zasilić kamerę cofania?


Zapalniczka mnie nie urządza, bo zasilanie na kamerze musi pojawić się od chwili wrzucenia wstecznego wtedy obraz automatycznie pojawia się w navi. Piszesz pociągnąć od żarówki cofania;myślałem nad tym lecz przeciągnięcie przewodów w miejsce kamery okropnie skomplikowane nawet nie wiem jak się dostać do tej wiązki co od lampy wchodzi w błotnik Crying or Very sad
Powrót do góry
Spacewalker
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 28 Lis 2008
Posty: 1514
Skąd jesteś (miejscowość / region): EU
Posiadane auto: Touran 2.0 TDi DSG High line
Piwa: 79/2
Wysłany: Wto 11 Sie 2009, 12:52
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Jak zasilić kamerę cofania?


ELSA w łape, sprawdzisz kolory kabli a tym samym gdzie idą itp i juz bedziesz wiedział pod co się podpiąc. Kable raczej nie ida podsufitką, więc zdejmujesz jeden z boczków w bagażniku i masz wszystko jak na dłoni. Kable z klapy idą pewnie po słupku. Posiedziz to i nawet bez ELSy zrobisz jak wiesz czego szukac.
_________________
Nie udzielam porad na PW.
Powrót do góry
gadu-gadu Wystawiono 1 piw(a)
Turanek

Auto Maniak



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1349
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubuskie
Posiadane auto: 2xTouran '08,'11 BXE,CFH
Piwa: 94/6
Wysłany: Wto 11 Sie 2009, 21:52
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Jak zasilić kamerę cofania?


@ jasiek_1972

Chyba nie do końca zrozumiałeś co Marcin napisał. Nie podłączasz kamerki bezpośrednio pod gniazdo ale przez przekaźnik, którego sterowanie podłączasz pod przewód do tylnej lampy (cofania z prawej ma kolor przewodu czerwono-zielony). Żeby się dostać do wiązki musisz:
1. Ściągnąć (szarpiąc) górną tylne osłonę tapicerki.
2. Odkręcić śrubkę i zdemontować osłonę słupka - do góry i do środka samochodu.
3. Ściągnąć osłonę-listwę dolną zamka (nie wiem jaką masz wersję - możesz mieć tam uchwyty do siatki - najpierw je odkręć) przez odchylenie od spodu w kierunku środka auta i do góry.
4. Odkręcić dolną śrubkę i górną (okolice zaczepienia rolety) i jeśli masz to uchwyty do siatki
5. Jeśli masz wersję 7 os. to musisz odkręcić prawy fotel, tak by można było odchylić boczek tapicerki, żeby dostać się do wiązki gniazda i lampy

Tak to w dużym uproszczeniu wygląda Cool
_________________
Pozdrawiam
Turanek morderator Smile
ZPA
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
Reklama








Wysłany: Wto 11 Sie 2009, 21:52
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
jasiek_1972

Stały Bywalec



Dołączył: 11 Gru 2008
Posty: 118
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krosno
Posiadane auto: Touran 2.0 TDI BKD 2004, Lupo 1.4 MPI 2001
Piwa: 12/6
Wysłany: Wto 11 Sie 2009, 22:46
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Jak zasilić kamerę cofania?


Witam. Zdaje się, że kumam: dokładam przekaźnik, daje mu zasilanie z zapalniczki, a sterować nim ma plus (czerwono-zielony) cofania prawa strona. Laughing Na razie jestem zawalony robotą więc zabawa z rozbieraniem boczku i montażem na drugi tydzień i dam znać czy się udało.
Dzięki koledzy za podpowiedzi. Oczywiście po browarku. Very Happy
Powrót do góry
Spacewalker
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 28 Lis 2008
Posty: 1514
Skąd jesteś (miejscowość / region): EU
Posiadane auto: Touran 2.0 TDi DSG High line
Piwa: 79/2
Wysłany: Sro 12 Sie 2009, 06:41
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Jak zasilić kamerę cofania?


Pisałem o przekaźniku i własnie tak myslałem jak Ty Wink
_________________
Nie udzielam porad na PW.
Powrót do góry
gadu-gadu
jasiek_1972

Stały Bywalec



Dołączył: 11 Gru 2008
Posty: 118
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krosno
Posiadane auto: Touran 2.0 TDI BKD 2004, Lupo 1.4 MPI 2001
Piwa: 12/6
Wysłany: Wto 13 Paź 2009, 21:00
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Jak zasilić kamerę cofania?


W porządku koledzy kamerka (dzięki waszej pomocy) działa świetnie, obraz pojawia się po wrzuceniu wstecznego no i oczko zawsze czyste Wink .
Temat można zamknąć Laughing
Powrót do góry
Turanek

Auto Maniak



Dołączył: 27 Paź 2008
Posty: 1349
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubuskie
Posiadane auto: 2xTouran '08,'11 BXE,CFH
Piwa: 94/6
Wysłany: Wto 13 Paź 2009, 21:09
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Jak zasilić kamerę cofania?


Jeśli możesz to opisz jak w końcu to zrobiłeś (przekaźnik czy nie?) no i może z jedną fotkę obrazu z kamerki (czy są np. jakieś zniekształcenia optyczne kamerki bądź od szyby).
_________________
Pozdrawiam
Turanek morderator Smile
ZPA
Powrót do góry
jasiek_1972

Stały Bywalec



Dołączył: 11 Gru 2008
Posty: 118
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krosno
Posiadane auto: Touran 2.0 TDI BKD 2004, Lupo 1.4 MPI 2001
Piwa: 12/6
Wysłany: Wto 13 Paź 2009, 21:58
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Jak zasilić kamerę cofania?


W bagażniku (pod wiekiem zapasówki przy zderzaku) odnalazłem wiązkę przewodów, po kolorach z tylnej prawej lampy doszedłem do właściwego przewodu na którym pojawia się + po wstecznym (koloru nie pamiętam) i jego dałem jako sterujący na przekaźniku, stały + jest w tej wiązce, a - dałem z pod śrubki w tym miejscu. Tak więc po wstecznym kamera dostaje zasilanie i wysyła obraz na przekaźnik pod navi (przekaźnik ponieważ w momencie jak oglądam coś tam z playera na navi i wpada obraz z kamery to się wszystko gryzło). Jakość obrazu według mnie bardzo dobra, lekko boki obrazu podwija (w końcu rybie oko) widoczna odległość od zderzaka ~ 60 cm.(dlatego, że jest w środku ale za to nie trzeba jej przed cofaniem wycierać Wink ) Na obrazie jest podziałka odległości więc parę dni i dojeżdżam do przeszkody na jakieś 20 cm. Zostało mi jeszcze przewody ładnie pochować (aż strach mnie bierze jak pomyślę o ściąganiu tylnego boczku Rolling Eyes
Przy wolnej chwili porobię parę fotek i podeślę do wglądu. Moim zdaniem warto było się pobawić
Powrót do góry
Foxy

Czytelnik



Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 3
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: VW Touran Sportline 7-os 2.0 TDI 140KM BKD 2004
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 09 Lip 2010, 09:09
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Touran ) Jak zasilić kamerę cofania?


Witam
Na wstępie (jako nowy użytkownik forum) chciałem przywitać wszystkich posiadaczy wspaniałego auta, jakim jest Touran Smile

Podobnie jak kolega jasiek_1972 mam problem z podpięciem zasilania kamery cofania. Kamera zamontowana w zderzaku, kable wciągnięte do środka, podpięte do niefabrycznej navi, która (nawet bez wpiętej kamery) działa w ten sposób, że:
1) Jeżeli słycham np. mp3, włączę wsteczny, automatycznie przełącza się na kamerę (obecnie, ponieważ kamera jest nie podpięta, mam wtedy czarny ekran).
2) W menu mogę 'z palca' podać jako źródło kamerę.

Rozumiem, że jeżeli podepnę zasilanie 'pod wsteczny', to nie będę mógł korzystać z pkt 2, obraz będzie wyłącznie po włączeniu wstecznego?

Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym przekaźnikiem... może mam coś takiego wbudowane już w navi? Z kamerki wychodzą dwa przewody - jeden zasilający, drugi sygnałowy (ten już podpięty do navi. Sprawdzałem kamerę na zewnętrznym zasilaczu - wszystko działa ok.
Po podpięciu kamery do żarówki (nie chciałem grzebać w wiązce, a 12V znalazłem na jednej z żarówek w tylnej lampie od strony kierowcy, na reszcie było niższe napięcie) obraz się pokazał, ale chodziły pasy (pewnie gdzieś jakieś przebicie?). Chciałem, żeby kamera dostawała zasilanie tylko wtedy, kiedy włączę światła, żeby nie kradła prądu na postoju (dlatego odpadł pomysł wzięcia zasilania z zapalniczki).

Reasumując:
a) jak i gdzie podpiąć zasilanie i minus do kamery, żebym obraz miał zarówno po włączeniu wstecznego (za to odpowiada już navi) jak i po wybraniu z menu obrazu z kamery (np. podczas jazdy)?
b) założenie jest takie, żeby kamera na postoju nie 'kradła' prądu, więc gniazdo zapalniczki chyba odpada...
c) skąd zakłócenia w obrazie (pasy z góry na dół), jeżeli na zewnętrznym zasilaczu wszystko jest ok?

Wiem, że to nie ten wątek, ale muszę również podpiąć gdzieś czujniki cofania... ponieważ belka jest szeroka, zamontowałem je niżej, w nielakierowanej części zderzaka (mam nadzieję, że nie będą za nisko - producent zaleca montaż wyżej) - brak mi doświadczenia Touranka, więc nie kombinowałem tak jak On, nie chciałem również ściągać zderzaka.
Gdzie się wpiąć z tymi czujnikami?

Pozdrawiam serdecznie i proszę o wyrozumiałość - jestem laikiem, jeżeli chodzi o elektronikę i elektrykę w samochodzie.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum VOLKSWAGEN Forum Strona Główna -> ( Volkswagen Touran ) Tuning Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Volkswagen Touran »

Opinie o samochodach Volkswagen Touran - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Volkswagen Touran ) Tuning


VolkswagenGolf Plus

15 900

2006r.

182 850 km

lubelskie

VolkswagenGolf

54 900

2016r.

115 000 km

wielkopolskie

VolkswagenGolf Plus

24 900

2010r.

163 600 km

mazowieckie

VolkswagenT-Roc

97 900

2022r.

37 000 km

mazowieckie

VolkswagenPassat

40 990

2014r.

199 310 km

wielkopolskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Forum VW Polo Squad   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System