Volkswagen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Volkswagen Sharan ) Elektryczny dogrzewacz - prosty sposób na ciepło w sharanie


Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum VOLKSWAGEN Forum Strona Główna -> ( Volkswagen Sharan ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bobo75

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 332
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdańsk
Posiadane auto: VW Sharan 05' ASZ
Piwa: 44/3
Wysłany: Czw 17 Gru 2009, 07:45
Temat postu:

Elektryczny dogrzewacz - prosty sposób na ciepło w sharanie


Witam,
Wielu posiadaczy Sharan/Galaxy/Alhambra ma problem z dogrzaniem auta co się wiąże z niesprawnym dogrzewaczem. Problem ten dotyczył również mnie. W zeszłym roku naprawa dogrzewacza kosztowała mnie 400zł nie dawno znowu przestał działać. Postanowiłem więcej w niego nie inwestować i poszukać innego rozwiązania, którym chcę się z wami podzielić, może się komuś przyda.
Znalazłem na allegro taki oto podgrzewacz elektryczny który zamontowałem u siebie:
http://www.allegro.pl/item824242211_podgrzewacz_wody_renault_ford_volvo_opel.html
Dowiedziałem się że większość samochodów wyposażonych w silniki diesla typu tdi, cdi, crdi itp., posiadają tego typu dodatkowe dogrzewacze.
Poniżej dogrzewacz z audi do silnika AFN czyli takie silniki jakie są też w sharanie:
http://moto.allegro.pl/item822768702_podgrzewacz_wody_audi_a4_b5_8d0_1_9_tdi_1_9_tanio.html
Chciałem zamontować ten oryginalny kruciec ale miałem już zamówiony ten od reno.
Montaż jest prosty Wąż który idzie z silnika do nagrzewnicy w samochodzie rozcinamy i montujemy ten dogrzewacz. Do tego 3 przekaźniki z bezpiecznikami, dwa wlączniki trochę przewodu i w środku cieplutko aż miło. Dogrzewacz składa się z trzech świec żarowych które rozgrzewają się do czerwoności a przepływająca przez nie ciecz odbiera od nich ciepło. Moc tego dogrzewacza jest 900W. Mój dogrzewacz Eberspacher miał 3kW, czyli dużo mocniejszy bałem się że ten elektryczny nie da rady, ale skoro w passacie czy audi to się sprawdza to dlaczego nie miało by tutaj działać.
Dodatkowo odłączyłem tylną nagrzewnicę. Używałem jej sporadycznie a to ona jest w dużej mierze winna długiemu rozgrzewaniu się silnika. Obieg cieczy jest za duży dodatkowo w rurkach które idą do tyłu pod autem ciecz traci temperaturę.
Dogrzewacz bierze dużo prądu dlatego musi być duży alternator mój ma 120A i daje radę. Trzy świece są podłączone przez dwa włączniki pierwszy włącza dwie świece, drugi włączą jedną. Po odpaleniu silnika włączam wszystkie świece, jak silnik osiągnie 45-50 stopni, wyłączamy w zależności od temperatury zewnętrznej jedną, dwie lub wszystkie świece. Świece nie mogą pracować w temperaturze powyżej 80 stopni bo się przegrzeją. Oczywiście w autach które mają to montowane fabrycznie kierowca nie musi niczego włączać, działa to automatycznie, jest to też do zrobienia, może wiosną to przerobię.
Dogrzewacz naprawdę się sprawdza, dziś rano było około -7 stopni po przejechaniu około 1km z nawiewu leciało już letnie powietrze, po 4 km w samochodzie było ciepło.
Zauważyłem również że po odłączeniu tylnej nagrzewnicy silnik osiąga temperaturę taką jak latem, co przy temp. poniżej +10 się nie zdarzało wcale lub dopiero po przejechaniu ponad 20km
Koszty - dogrzewacz nowy z przesyłką kosztuje 90zł, instalacja elektryczna około 50zł. Montaż zajmuje 3 godziny. Najważniejsza jest prostota tego urządzenia jedynie może się przepalić świeca która kosztuje 15-20 zł.
Ja jestem z tego zadowolony, nareszcie w aucie robi się szybko ciepło.
Jeżeli ktoś z kolegów się zdecyduje to służę pomocą.
Powrót do góry
Wystawiono 3 piw(a)
malaki

Auto Maniak



Dołączył: 24 Wrz 2008
Posty: 522
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krosno
Posiadane auto: vw,sharan 98 TDII 140kM Audi 80-100
Piwa: 48/4
Wysłany: Czw 17 Gru 2009, 12:27
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Sharan ) Elektryczny dogrzewacz - prosty sposób na ciepło w sharanie


U mnie jeszcze dogrzewacz dziala wiec narazie zostaje ta opcja.Myśle natomiast o tej tylnej nagrzewnicy ,moze nie o odlączeniu ale o izolacji rurek pod spodem które faktycznie oddają dużo ciepla.Jak ktoś tak zrobil to móglby podzielić sie efektem
Powrót do góry
REDY

Debiutant



Dołączył: 08 Gru 2009
Posty: 40
Skąd jesteś (miejscowość / region): ZACHODNIOPOMORSKIE
Posiadane auto: VW SHARAN 1,9 TDI, 2002
Piwa: 2/7
Wysłany: Czw 17 Gru 2009, 13:19
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Sharan ) Elektryczny dogrzewacz - prosty sposób na ciepło w sharanie


czym można zaizolować rurki od nagrzewnicy tylnej ? i drugie z pytań jeśli na pierwsze nie otrzymam odpowiedzi, jak odłączyć ją całkowicie ?
_________________
... Prawda to biel, ale CZERŃ to władza.
Powrót do góry
malaki

Auto Maniak



Dołączył: 24 Wrz 2008
Posty: 522
Skąd jesteś (miejscowość / region): Krosno
Posiadane auto: vw,sharan 98 TDII 140kM Audi 80-100
Piwa: 48/4
Wysłany: Czw 17 Gru 2009, 13:30
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Sharan ) Elektryczny dogrzewacz - prosty sposób na ciepło w sharanie


Też jestem ciekaw czym,ale myślalem ze zaizoluje otulinami z gąbki stosowane w CO.Do wyboru jest wiele rozmiarów średnicy i są stosunkowo tanie
Powrót do góry
majdan1986

Stały Bywalec



Dołączył: 07 Gru 2009
Posty: 170
Skąd jesteś (miejscowość / region): słupsk
Posiadane auto: sharan 1.9tdi 110km 1998r
Piwa: 23/2
Wysłany: Czw 17 Gru 2009, 21:02
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Sharan ) Elektryczny dogrzewacz - prosty sposób na ciepło w sharanie


podlacze sie do tematu , tez mysle o izolacji rurek , niech wypowie sie ktos kto probowal cos takiego zrobic , bo mysle ze to moze zadzialac a i pewnie duzych kosztow za soba nie niesie ,
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Czw 17 Gru 2009, 21:02
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
bobo75

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 332
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdańsk
Posiadane auto: VW Sharan 05' ASZ
Piwa: 44/3
Wysłany: Pią 18 Gru 2009, 06:15
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Sharan ) Elektryczny dogrzewacz - prosty sposób na ciepło w sharanie


Izolacja tych rurek pomaga, miałem je zaizolowane tylko jak mi padło webasto to zdecydowałem je odłączyć.
Tak jak kolega malaki napisał ja wykorzystałem pianke do rurek C.O. w każdym sklepie z hydrauliką można je kupić koszt 2 zł za sztukę i potrzebne są 2 sztuki. Ale warto tą piankę dodatkowo owinąć jakimś workiem bo one są jak gąbka i chłoną wodę. Jeżeli ktoś chce tył odłączyć to w komorze silnika po stronie kierowcy są dwa trójniki należy odłączyć weże które idą na tył, w miejsce trójn ika wstawić łącznik to jest średnica chyba 16 ja kupiłem łączniki większe i nie pasowały więc w miejsce odłączonych węży wkręciłem dużą śrubę na silikon.
Powrót do góry
MAQVW

Debiutant



Dołączył: 04 Paź 2009
Posty: 29
Skąd jesteś (miejscowość / region): Grudziądz
Posiadane auto: Audi A6 Awant r 2000
Piwa: 0/1
Wysłany: Pią 18 Gru 2009, 15:14
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Sharan ) Elektryczny dogrzewacz - prosty sposób na ciepło w sharanie


Rozmawiałem w serwisie Webasto o ociepleniu rurek i mi odradził bo jak dostanie się tam woda z solą to uszkodi rurki, ale itak ocieplez dobrą izolacją .
bobo75 opisz w którym miejscu zamocowałeś ten podgrzewacz i pod co podłączyłeś.
dzięki
_________________
POZDRAWIAM - Szerokiej drogi
Powrót do góry
iroo75

Dyskutant



Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 83
Skąd jesteś (miejscowość / region): oplskie
Posiadane auto: vw sharan 1.9 TDi 110KM 1997r
Piwa: 4/3
Wysłany: Pią 18 Gru 2009, 18:28
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Sharan ) Elektryczny dogrzewacz - prosty sposób na ciepło w sharanie


witam dosc ciekawy temat ...prosba do bobo75 moze jakies foty co do odlaczenia przy komorze silnika i montarzu tego ogrzewacza (jestem tylko stolarzem)a chcial bym tez usprawnic grzanie ,... i jeszcze jedno czy latem odciecie dogrzewacza nie bedzie mialo wplywu na tem silnika? dzieki za odpowiedz
Powrót do góry
bobo75

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 332
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdańsk
Posiadane auto: VW Sharan 05' ASZ
Piwa: 44/3
Wysłany: Pią 18 Gru 2009, 22:42
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Sharan ) Elektryczny dogrzewacz - prosty sposób na ciepło w sharanie


Aby ten dogrzewacz się sprawdził to trzeba go zamontować na wężu w którym płynie ciecz do nagrzewnicy przedniej. Z tyłu za silnikiem idą dwa węże (one idą do góry) które wchodzą do kabiny ten po prawej idzie do nagrzewnicy ten po lewej to powrót. Trzeba rozciąć ten prawy wąż i dwa końce podłączyć do dogrzewacza. Z dojściem jest trochę cieżko.
Jeżeli zdecydujesz się odciąć tylny obieg to można go zamontować w trochę dogodniejszym miejscu (Ja tak zrobiłem, łatwiej jest zamontować).
Po prawej stronie głowicy silnika (po tej co akumulator) wychodzi wąż który idzie do trójnika i dalej jeden koniec do góry i do nagrzewnicy przedniej (ten o którym pisałem wyżej) a drugi do tylnej nagrzewnicy(ten trzeba odłączyć i zaślepić wolne miejsce trójnika). Dogrzewacz mam zamontowany na tym wężu co wychodzi z głowicy przed trójnikiem. Jeżeli nie odłączysz tyłu to montaż w tym miejscu może nie przynieść efektu gdyż dogrzewacz jest za słaby na duży obieg i dwie nagrzewnice.


Ostatnio zmieniony przez bobo75 dnia Sob 19 Gru 2009, 02:54, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
bobo75

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 332
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdańsk
Posiadane auto: VW Sharan 05' ASZ
Piwa: 44/3
Wysłany: Pią 18 Gru 2009, 23:26
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Sharan ) Elektryczny dogrzewacz - prosty sposób na ciepło w sharanie


iroo75 napisał:
,... i jeszcze jedno czy latem odciecie dogrzewacza nie bedzie mialo wplywu na tem silnika? dzieki za odpowiedz


Nie rozumiem pytania. Czy chodzi ci o odcięcie tylnej nagrzewnicy?
Zdjęcia oczywiście zamieszczę, postaram się jeszcze przed świetami.
Powrót do góry
sharan75

Stały Bywalec



Dołączył: 28 Sie 2009
Posty: 129
Skąd jesteś (miejscowość / region): pomorskie
Posiadane auto: Zafira b 1.8 2007 Seat leon1 1.6 16v 2001
Piwa: 5/4
Wysłany: Sob 19 Gru 2009, 12:03
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Sharan ) Elektryczny dogrzewacz - prosty sposób na ciepło w sharanie


Nie jestem mechanikiem,i wszystko kumam oprucz tego (jakie przekażniki z bezpiecznikami). Może coś bliżej w tym temecie. Czy to się kupuje razem czy osobno, jakiej mocy są te bezpieczniki.
Powrót do góry
bobo75

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 332
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdańsk
Posiadane auto: VW Sharan 05' ASZ
Piwa: 44/3
Wysłany: Sob 19 Gru 2009, 15:54
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Sharan ) Elektryczny dogrzewacz - prosty sposób na ciepło w sharanie


Potrzebne są przekaźniki samochodowe 12v30/40A, ja dałem na każdą świecę jeden przekaźnik i jeden bezpiecznik 30A.
Objaśnienia:

1. przewód idący od zacisku 30 na stacyjce -pojawia się tam plus + po włozeniu kluczyka(Ja wziołem plus z skrzynki z bezpiecznikami jest dużo wolnych miejsc za pomocą próbówki trzeba znaleźć na którym styku pojawia się plus po włączeniou zapłonu. Do tego styku podłączamy przewód i na tym przewodzie montujemy włącznik najlepiej z diodą która sygnalizuje pracę żeby było wiadomo kiedy jest włączony)
2. Pod 2 lub 3 podłaczmy świecę żarową z dogrzewacza

3. jak wyżej

"+". przewód idący od akumulatora (ja dałem + bezpośrednio z alternatora, mniej obciąża aku)

masa - to chyba wiadomo i jeszcze jedną masę trzba dać na dogrzewacz

Masa przekaźnika styk 86 i przewód nr1 styk 85 może być cienki przekrój np. 1
Przewód 2 styk 87 i + styk 30 oraz masa dogrzewacza trzeba dać grubsze przewody najlepiej przekrój 2,5

Na każdą świece dogrzewacza jeden przekaźnik i bezpiecznik, Dwa przekaźniki pod jeden włącznik , trzeci przekaźnik pod drugi włącznik.





_________________
FACEBOOK , YOUTUBE " 186" Galaxy Alhambra Sharan i inne, instrukcje napraw, manuale, porady.
Powrót do góry
sharan75

Stały Bywalec



Dołączył: 28 Sie 2009
Posty: 129
Skąd jesteś (miejscowość / region): pomorskie
Posiadane auto: Zafira b 1.8 2007 Seat leon1 1.6 16v 2001
Piwa: 5/4
Wysłany: Sob 19 Gru 2009, 17:32
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Sharan ) Elektryczny dogrzewacz - prosty sposób na ciepło w sharanie


Dzięki, opis wzorcowy, a czy pod dwa styki 87 można podłączyć dwie świece, czy jeden styk87 powinien zostać wolny? I jeszcze czy podłączenie pod stacyjke jest kwestią bezpieczeństwa w razie zapomnięcia o wyłączeniu dogrzewacza,bo można dać też plus równierz z aku.
Powrót do góry
iroo75

Dyskutant



Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 83
Skąd jesteś (miejscowość / region): oplskie
Posiadane auto: vw sharan 1.9 TDi 110KM 1997r
Piwa: 4/3
Wysłany: Sob 19 Gru 2009, 18:11
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Sharan ) Elektryczny dogrzewacz - prosty sposób na ciepło w sharanie


bobo75 napisał:
iroo75 napisał:
,... i jeszcze jedno czy latem odciecie dogrzewacza nie bedzie mialo wplywu na tem silnika? dzieki za odpowiedz


Nie rozumiem pytania. Czy chodzi ci o odcięcie tylnej nagrzewnicy?
Zdjęcia oczywiście zamieszczę, postaram się jeszcze przed świetami.

tak wlasnie chodzi oto czy latem nie bedzie brakowalo tej ilosci plynu z tylnei nagrzewnic,<dzieki>
Powrót do góry
bobo75

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 13 Lut 2008
Posty: 332
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdańsk
Posiadane auto: VW Sharan 05' ASZ
Piwa: 44/3
Wysłany: Sob 19 Gru 2009, 20:51
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Sharan ) Elektryczny dogrzewacz - prosty sposób na ciepło w sharanie


sharan75 napisał:
, a czy pod dwa styki 87 można podłączyć dwie świece, czy jeden styk87 powinien zostać wolny? I jeszcze czy podłączenie pod stacyjke jest kwestią bezpieczeństwa w razie zapomnięcia o wyłączeniu dogrzewacza,bo można dać też plus równierz z aku.


Nie jestem elektrykiem, szczerze mówiąc to nie wiem, koszt przekaźnika to około 5 zł, czyli nie wiele.
Podłączenie pod stacyjkę to kwestia oszczędności akumulatora jak byśmy zapomnieli to wyłączyć to aku szybko się rozładuje .

iroo75 napisał:


,... i jeszcze jedno czy latem odciecie dogrzewacza nie bedzie mialo wplywu na tem silnika? dzieki za odpowiedz


Nie rozumiem pytania. Czy chodzi ci o odcięcie tylnej nagrzewnicy?
Zdjęcia oczywiście zamieszczę, postaram się jeszcze przed świetami.

tak wlasnie chodzi oto czy latem nie bedzie brakowalo tej ilosci plynu z tylnei nagrzewnic,


Po podłączeniu należy odpowietrzyć układ i uzupełnić płyn. Nie powinno brakować tej ilości płynu.
np. Audi A4 z tym samym silnikiem nie ma tylnej nagrzewnicy pojemność układu chłodzenia jest podobna jak w sharanie po odłączeniu tyłu.
_________________
FACEBOOK , YOUTUBE " 186" Galaxy Alhambra Sharan i inne, instrukcje napraw, manuale, porady.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum VOLKSWAGEN Forum Strona Główna -> ( Volkswagen Sharan ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4
Ogłoszenia sprzedaży - Volkswagen Sharan »

Opinie o samochodach Volkswagen Sharan - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Volkswagen Sharan ) Porady, problemy techniczne


VolkswagenCaddy

45 990

2017r.

247 000 km

wielkopolskie

VolkswagenGolf

49 900

2017r.

88 000 km

wielkopolskie

VolkswagenGolf

33 500

2010r.

224 000 km

śląskie

VolkswagenCaddy

31 000

2010r.

220 000 km

śląskie

VolkswagenGolf

27 900

2010r.

213 000 km

małopolskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Forum VW Polo Squad   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System