Volkswagen

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Volkswagen Bora ) Radio Vw Beta


Idź do strony 1, 2  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum VOLKSWAGEN Forum Strona Główna -> ( Volkswagen Bora ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gdancu

Stały Bywalec



Dołączył: 01 Maj 2010
Posty: 185
Skąd jesteś (miejscowość / region): Tychy/Śląsk
Posiadane auto: Vw Bora 1.9 TDI 130PS
Piwa: 3/19
Wysłany: Czw 22 Lip 2010, 19:15
Temat postu:

Radio Vw Beta


Kupiłem sobie radio Vw Beta i chciałem się dowiedzieć ile głośników można podłączyćdo tego radyjka.
Powrót do góry
olop

Auto Maniak



Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 599
Skąd jesteś (miejscowość / region): w-wa
Posiadane auto: vw
Piwa: 79/0
Wysłany: Czw 22 Lip 2010, 19:46
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Bora ) Radio Vw Beta


dwa
Powrót do góry
Gdancu

Stały Bywalec



Dołączył: 01 Maj 2010
Posty: 185
Skąd jesteś (miejscowość / region): Tychy/Śląsk
Posiadane auto: Vw Bora 1.9 TDI 130PS
Piwa: 3/19
Wysłany: Pią 23 Lip 2010, 17:01
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Bora ) Radio Vw Beta


Mój kolega też ma bore wersje basis i ma radio beta te co ja kupiłem i ma 4 z przodu a z tyłu ma tylko klosze na 4 głośniki
Powrót do góry
Wigash

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 26 Lis 2009
Posty: 330
Skąd jesteś (miejscowość / region): ELWO/mazowieckie
Posiadane auto: VW, BORA, 1.9 TDI 90KM, 2000
Piwa: 9/9
Wysłany: Nie 01 Sie 2010, 20:47
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Bora ) Radio Vw Beta


jet tak jak piszesz. U mnie też jest beta V i z przodu mam 4 głośniki a z tyłu tylko atrapy
_________________
Powrót do góry
radziozet

Czytelnik



Dołączył: 05 Sie 2010
Posty: 5
Skąd jesteś (miejscowość / region): Toruń
Posiadane auto: Honda Jazz 1.2 Cool 2005
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 05 Sie 2010, 14:47
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Bora ) Radio Vw Beta


Wigash napisał:
jet tak jak piszesz. U mnie też jest beta V i z przodu mam 4 głośniki a z tyłu tylko atrapy


Z tego co kojarzę to dopiero od Beta IV w górę można podłączyć 4 głośniki.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Czw 05 Sie 2010, 14:47
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Wigash

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 26 Lis 2009
Posty: 330
Skąd jesteś (miejscowość / region): ELWO/mazowieckie
Posiadane auto: VW, BORA, 1.9 TDI 90KM, 2000
Piwa: 9/9
Wysłany: Czw 05 Sie 2010, 18:49
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Bora ) Radio Vw Beta


nie wiem jak to jest zrobione, ale mam glosniki w slupkach i w drzwiach i wszystkie grają. Nie mam natomiast w radiu sterowania przód tył, więc podłączenie głośników w tylnych drzwiach przy tym radiu nie ma sensu.
_________________
Powrót do góry
Gdancu

Stały Bywalec



Dołączył: 01 Maj 2010
Posty: 185
Skąd jesteś (miejscowość / region): Tychy/Śląsk
Posiadane auto: Vw Bora 1.9 TDI 130PS
Piwa: 3/19
Wysłany: Czw 04 Lis 2010, 20:19
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Bora ) Radio Vw Beta


Mam jeszcze jedno pytanie jakie maksymalnie będę mógł mieć moc głośników
do Radia Vw Beta V?
Powrót do góry
Marelek

Stały Bywalec



Dołączył: 02 Wrz 2009
Posty: 241
Skąd jesteś (miejscowość / region): Toruń
Posiadane auto: Volkswagen Bora 1.9 TDI AJM, 115KM, 2000r
Piwa: 36/3
Wysłany: Pią 05 Lis 2010, 09:04
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Bora ) Radio Vw Beta


Witam.
Trochę wyjaśnię pojęcia.
Radio to ma dwa kanały, czyli prawy i lewy, typowa stereofonia.
Głośników można podłączyć ile chcesz byle nie przeciążyć wyjścia, czyli najczęściej 4 ohm na kanał. Nie powinno być mniej.
W Borze oryginalnie montowane jest po dwa głośniki w drzwi, duży niskotonowy na dole i średnio-wysokotonowy u góry.
W niskich tonach nie rozróżniamy kierunku więc mogą "dmuchać" pod nogi natomiast wysokotonówki są na wysokości uszu by stworzyć jak najlepszą stereofonie.
Wysokotonówka podłączona jest przez filtr tak zwaną zwrotnice i te dwa głośniki stanowią komplet tak jak w kolumnie głośnikowej w sprzęcie domowym.
Jak wspomniałem można połączyć do radia więcej głośników, np. przednie i tylne drzwi do jednego kanału, pamiętając o utrzymaniu impedancji i zachowując fazowość głośników tak by się wzajemnie nie znosiły.
_________________
Pozdrawiam.
Mariusz
Powrót do góry
archive_3

Gość







Wysłany: Pią 05 Lis 2010, 19:55
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Bora ) Radio Vw Beta


Przedmówca ma racje,można łączyć ile chcesz głośników zachowując pewne zalecenia,Swego czasu,przy braku sterowania głośnikami przód tył.Podłączyłem koledze sterowanie odwrotne,czyli kanałem prawym były tylne głośniki a lewym przednie.Gdyż jak wiemy jadąc,samemu sterujemy przód tył.A prawie nigdy nie sterujemy lewy prawy.
Gdyż opcja przód tył,jest bardziej używana.
Tu opis łączenia głośników.

Połączenie równoległe
Aby wyznaczyć rezystancję zastępczą należy skorzystać ze wzoru: 1/R=1/R1+1/R2+1/R3...
Przykład: dwa głośniki 8ohm: 1/R=1/8+1/8=2/8 czyli R=8/2=4ohm. W przypadku połączenia równoległego moc wypadkowa to suma mocy każdego głośnika. Efektywność zwiększa się o 3dB (mocowa). Czyli, łącząc równolegle dwa głośniki: moc 50W, efektywnośc 90dB, 8ohm otrzymujemy układ który ma: moc 100W, efektywność 93dB (mocowa), 4ohm. Czasami można się spotkać z teorią, że układ taki ma 96dB, ale tylko wtedy gdy doprowadzimy do niego dwa razy większą moc (np przy pomiarze efektywności metodą napięciową doprowadzając 2,83V). Przy doprowadzeniu 1W układ taki ma 93dB. Należy zwrócić uwagę na to, aby oba głośniki były połączone w tej samej fazie (taka sama biegunowość, chyba, że jest to konstrukcja iso-baric), jeśli będą pracować w fazie przeciwnej, ciśnienia będą się znosiły co spowoduje słabo słyszalny bas. Ta sama metoda obowiązuje przy 2 kolumnach w pokoju lub głośnikach w samochodzie. Spotkałem się już z sytuacją, kiedy to dwa dobre głośniki w samochodzie połączone były w przeciwfazie. Wystarczyło przełożyć odwrotnie kabel w jednym głośniku i nagle było słychać dużo głębszy i silniejszy bas.
Połączenie szeregowe
Wzór na wyznaczenie rezystancji zastępczej: R=R1+R2+R3...
Przykład: dwa głośniki 4ohm: R=R1+R2=4+4=8. Proste. Tu również, ze względu na dwa razy większą powierzchnię membran efektywność zwiększa się o 3dB. Sumaryczna moc układu jest taka sama jak w przypadku połączenia równoległego. Czyli, łącząc szeregowo dwa głośniki: 50W, 90dB, 4ohm otrzymujemy: 100W, 93dB, 8ohm. Jeśli to możliwe, należy unikać połączenia szeregowego ze względu na tolerancję głośników. Raczej trudno jest kupić dwa głośniki o dokładnie tych samych parametrach.

Połączenia równoległe bardzo dobrze sprawdzają się w kolumnach wolnostojących, kiedy nie chcemy stosować jednego dużego głośnika i zachować smukłą przednią ściankę, a przy tym mieć dużą moc. Wtedy też stosujemy tylko jeden filtr dla głośników nisko-średniotonowych.

Połączenie szeregowe spotykane jest w konstrukcjach, gdzie w dolnym zakresie pracuje więcej niż trzy głośniki niskotonowe, ważne jest, aby głośniki takie były odcięte jak najniżej. W przypadku subwoofera śmiało można stosować oba typy połączeń.
Powrót do góry
wojag

Stały Bywalec



Dołączył: 13 Sie 2010
Posty: 118
Skąd jesteś (miejscowość / region): Toruń
Posiadane auto: obecnie:Passat 1,6 TDI 2010, Golf Plus 1,9 TDI 2007
Piwa: 7/1
Wysłany: Pią 05 Lis 2010, 22:18
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Bora ) Radio Vw Beta


[cenzura], ale zapodałeś, już w połowie się zgubiłem Wink
Powrót do góry
Wigash

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 26 Lis 2009
Posty: 330
Skąd jesteś (miejscowość / region): ELWO/mazowieckie
Posiadane auto: VW, BORA, 1.9 TDI 90KM, 2000
Piwa: 9/9
Wysłany: Sro 10 Lis 2010, 22:57
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Bora ) Radio Vw Beta


Gdancu napisał:
Mam jeszcze jedno pytanie jakie maksymalnie będę mógł mieć moc głośników
do Radia Vw Beta V?

no tak panowie, ale nikt nie odpowiedział koledze na powyższe pytanie Very Happy
_________________
Powrót do góry
Parker86

Auto Maniak



Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 891
Skąd jesteś (miejscowość / region): Tomaszów Mazowiecki
Posiadane auto: VW, Bora, Sedan 2000r, 1,9 TDI AHF 90KM
Piwa: 92/6
Wysłany: Czw 11 Lis 2010, 00:01
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Bora ) Radio Vw Beta


Radyjko Beta V jak mi wiadomo ma 2 kanały po 20W także więcej mocy z niego nie będzie.... Laughing Radio jest pod dwa głośniki, na przód 2xwoofer'y i 2xtweeter'y. Trzeba było kupić Gamma V ma 4 kanały po 20W, skoro chciałeś oryginalne radyjko. Lepiej to brzmi a cena niewiele wyższa.
_________________
Powrót do góry
komunikator tlen - status
maro_

Dyskutant



Dołączył: 25 Kwi 2010
Posty: 74
Skąd jesteś (miejscowość / region): Rzeszów
Posiadane auto: VW, Bora, sedan, 1,9 TDI AGR, '99
Piwa: 4/2
Wysłany: Czw 11 Lis 2010, 13:20
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Bora ) Radio Vw Beta


Parker86 napisał:
Radyjko Beta V jak mi wiadomo ma 2 kanały po 20W także więcej mocy z niego nie będzie.... Laughing Radio jest pod dwa głośniki, na przód 2xwoofer'y i 2xtweeter'y. Trzeba było kupić Gamma V ma 4 kanały po 20W, skoro chciałeś oryginalne radyjko. Lepiej to brzmi a cena niewiele wyższa.

z tym brzmieniem to nie jest do końca tak jak piszesz (no chyba, że chodzi Ci ogólnie o jakość odtwarzanej muzyki z Beta V i Gamma V), bo 4 kanały wcale nie są lepsze niż 2...muzykę zazwyczaj masz w stereo i żeby ją prawidłowo odsłuchać potrzebujesz zestawu stereo (pomijając muzykę koncertową 5.1 lub inną pod systemy wielokanałowe, ale takiego rozwiązania w samochodach standardowo się nie stosuje Wink )
2 standardowe kanały poprawnie odtwarzają muzykę (oczywiście na dobrych głośnikach) ...dodatkowe głośniki z tyłu (w drzwiach, na półce pod tylną szybą itp) wprowadzają jedynie zamęt w odsłuchu i nie mają nic wspólnego z lepszym brzmieniem, a tym bardziej dźwiękiem przestrzennym (chyba ze użyjemy jakiegoś procesora dźwięku, ale mówimy tu o radiu takim jak Gamma V)...
ktoś zapyta w takim razie po co są głośniki z tyłu i czemu trzeba za nie dopłacać...wystarczy usiąść na tylnej kanapie i spróbować słuchać muzyki z głośników z przodu...no niestety wychodzi kiepsko (cicho)...dlatego głośniki z tyłu przeznaczone są dla pasażerów z tyłu Wink
_________________
Powrót do góry
waldek123

Stały Bywalec



Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 219
Skąd jesteś (miejscowość / region): okol Krakowa
Posiadane auto: VW BORA 1,9 tdi 2003r 101Km
Piwa: 1/0
Wysłany: Nie 05 Gru 2010, 16:04
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Bora ) Radio Vw Beta


Witam podepne sie pod temat zeby nie zakladac nowego Czy takie radyjko dalo by sie zamontowac w borze? http://moto.allegro.pl/radio-rcd300-vw-golf-v-plus-jetta-passat-b6-turan-i1338097583.html
Powrót do góry
gadu-gadu
olop

Auto Maniak



Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 599
Skąd jesteś (miejscowość / region): w-wa
Posiadane auto: vw
Piwa: 79/0
Wysłany: Nie 05 Gru 2010, 16:49
Temat postu:

Re: ( Volkswagen Bora ) Radio Vw Beta


Technicznie to nie dało by rady bo ma zaokraglone rogi
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum VOLKSWAGEN Forum Strona Główna -> ( Volkswagen Bora ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Ogłoszenia sprzedaży - Volkswagen Bora »

Opinie o samochodach Volkswagen Bora - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Volkswagen Bora ) Porady, problemy techniczne


VolkswagenGolf

49 900

2018r.

153 280 km

warmińsko-mazurskie

VolkswagenPassat CC

31 900

2010r.

247 214 km

mazowieckie

VolkswagenGolf

28 000

2015r.

278 500 km

wielkopolskie

VolkswagenT-Cross

68 900

2020r.

52 000 km

wielkopolskie

VolkswagenT-Roc

85 000

2020r.

27 500 km

wielkopolskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Forum VW Polo Squad   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System